3p

Hét pályaműből választották ki azt a céget, amely megtervezheti a Debrecen Nemzetközi Repülőtér új terminálépületét és kifutópályáját.

A debreceni önkormányzat még 2021 szeptemberében hirdetett tervpályázatot a repülőtér bővítésére. A tervezési feladat három fő részből áll: egy új futópálya és gurulóút rendszer, egy új utasforgalmi terminál, valamint egy kisgépes zóna megtervezése.

Az uniós közbeszerzési értesítőben megjelent dokumentum szerint a munkával a BORD Építész Stúdió Kft.-t bízta meg a reptéri létesítmények megtervezésével.

A tervpályázaton már 2021 decemberében döntöttek a nyertesről, majd – a speciális eljárási formának megfelelően – hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás után, 2025. április 8-án írták alá a szerződést az építészeti, mérnöki és tervezési feladatokra, mintegy nettó 1,73 milliárd forint értékben.  

Egy nagyágyú tervezi az új profilt
Egy nagyágyú tervezi az új profilt
Fotó: debrecen.hu

A mostani beszerzés célja a BIM-koncepció megvalósítása (Building Information Modeling – egy digitális technológia és folyamat, amely forradalmasítja az építőipart a tervezéstől a kivitelezésen át az üzemeltetésig), amelynek során mintegy 10 800 négyzetméteres terminálépület magasépítési engedélyezési tervei, valamint a közel 476 500 négyzetméternyi burkolt felület engedélyezési és kiviteli terveit készítik elő. Az építészirodának 500 nap áll a rendelkezésére a munkák elvégzésére.

„A repülés pozitív élménye, a repülőgépek és mérnöki alkotások iránti rajongás, a gyermeki önfeledtség szenvedélyével összefonódó mérnöki precizitás inspirálta és formálta a Debreceni Nemzetközi Repülőtér tervpályázatára készített, 1. díjat nyert koncepciónkat” – vette észre az építészfórum.hu a Bord Építész Stúdió saját honlapjukra kitett bejegyzését. 

A 2006-ban alapított Bord Építész Stúdió budapesti székhelye mellett Debrecenben és Zürichben is működtet irodát és közel 30 mérnököt foglalkoztat. Bevételei az Opten nyilvános adatai szerint különösen 2022-ben ugrottak meg. 2021-ben még 854 millió forint, rá egy évre már 3,5 milliárd forint volt a nettó árbevételük. 2023-ban hasonló évet zártak, akkor 3,4 milliárd forintos forgalmat bonyolítottak.

Nyereségük is leképezte a nagyságrendbeli növekedést, 2021-ben 81,8 millió forint volt, 2023-ban már 700 millió forint.

A Bord Építész Stúdió Debrecen legmeghatározóbb nagyberuházásait jegyzi, többek között ez az iroda tervezte az A+ Awards szakmai zsűri díjat is nyert az Aquaticum Debrecen Strandot, az A’Design Award arany minősítést nyert Debreceni Nemzetközi Iskolát, a Forest Offices Irodaházat, a Debreceni Innovációs Központ épületét, és a Hilton szállodát is. De még számtalan nagyívű terv is a nevükhöz fűződik, többek között a Sauska Tokaj, az Etyeki Kúria, a Korda Filmpark Látogatóközpont, a Lajvér Borászat, a Budapest Atlétikai Stadion, a BudaPrés Cider, vagy a Lónyay-Hatvani villa.

A szerződés aláírásáról Papp László, Debrecen polgármestere is posztolt közösségi oldalán. A város tervei szerint 2024-ben várhatóan az utasforgalom a 2023-as évvel azonosan alakul, tehát valamivel több, mint 300 ezer fővel számolnak. Tavaly több légitársaságnál bővült a heti járatszám, azonban a Wizz Air kapacitáscsökkenése ezt ellensúlyozta. Abban bíznak, hogy a Debrecenből korábban elérhető, sikeres járatokon hamarosan új légitársaságok együttműködését köszönthetik, valamint dolgoznak újabb piacokon való megjelenésen is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!