4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A német BayernLB csütörtökön jelentette be, hogy megtalálta a vevőt a magyar leánybankjára, az MKB-ra.

Magyarország 55 millió eurót (átszámítva közel 17 milliárd forintot) fizet az MKB Bankért, és cserébe a BayernLB lemond 270 millió eurós (83,2 milliárd forintos) követeléséről - jelentette be csütörtökön délben sajtótájékoztatón a BayernLB menedzsmentje.

A vezetőség egyben kifejezte reményét, miszerint szeptemberben már le is zárulhat a tranzakció. 

Az MKB Bank értékesítése "nagy megkönnyebbülés" - idézték a közleményben Johannes-Jörg Rieglert, a bajor állam többségi tulajdonában lévő bank igazgatótanácsának elnökét.
 
A magyar leányvállalat értékesítése "a múlt egy terhétől" szabadítja meg a társaságot - tette hozzá Markus Söder bajor pénzügyminiszter, aki kiemelte, hogy "kemény, de fair" tárgyalásokat folytattak az MKB Bank sorsáról. A megállapodással "lezártuk a magyar fejezetet" - mondta Söder. 

Megszólalt az NGM is!

"A magyar bankrendszerben jelentős átalakulásra van szükség, mert a pénzügyi válság világosan megmutatta, hogy a bankszektor tulajdonosi szerkezete korántsem semleges a pénzügyi stabilitás és a hitelezés szempontjából. A külföldi tulajdonú leánybankok a válság idején jelentős pénzügyi forrásokat vontak ki az országból, ami erőteljes nyomást gyakorolt a forint stabilitására, ugyanakkor a hazai vállalatok hitelezése szinte leállt. Vagyis egy döntően külföldi tulajdonú bankrendszer nemcsak a válságból történő kilábalást nehezíti, hanem a forráskivonások következtében tovább mélyíti azt.

A folyamatok felismerése és megértése egy felelős kormányt új stratégia kidolgozására kötelez, ezért a kormány célja, hogy a hazai tulajdon aránya növekedjen, a külföldi tulajdonrész pedig csökkenjen a magyarországi bankokban.

Ebbe a stratégiába illeszkedik az a megállapodás, amely a magyar Kormány és a Bayerische Landesbank között született. Az 55 millió eurós vételár nem jelent jelentős költségvetési terhet. Régóta tudható volt, hogy az MKB eladó. Az Európai Bizottsággal kötött megállapodása értelmében a bajor tulajdonos vállalta, hogy 2016-ig megválik a banktól. A kormány célja, hogy az MKB-t aktív, jövedelmező bankká alakítsa át, ezért kiemelten fontos a jelenlegi ügyfélkör megtartása, sőt bővítése."

Az alábbi interjújában még hozzátette: ezzel a kormány reméli, hozzájárulhat a hitelezési aktivitás fokozásához. A bankot reményeik szerint 1-2 éven belül veisszanyeri erős, versenyképes pozícióját, és így a piaci értékesítésre is lehetőség lesz majd.

Mit is vesz meg az állam?

Az MKB Bank eladása már nagyon régóta napirenden van, sőt még az OTP is a pletykákban felmerült lehetséges vevőként. Az, hogy végül az állam lett a befutó, nem meglepetés, hiszen már többször többféle formában kifejezte a kormány a szándékát, 50 százalékban hazai tulajdonú bankrendszert szeretne.

Az MKB Bank a magyar számviteli szabályok szerint 6 milliárd forint, a konszolidált nemzetközi kimutatás (IFRS) alapján pedig 121,5 milliárd forint adózás előtti veszteséggel zárta a tavalyi évet, a két eredmény közötti eltérést - a hitelintézet tőkehelyzetének megerősítésére szolgáló tulajdonosi intézkedéscsomag részének számító - rendkívüli tétel okozta. Tavaly év végén ugyanis 80 milliárd forintot toltak be a tulajdonosok a magyar leányba. 

A bank főtulajdonosa, a BayernLB a közelmúltban több lépcsőben összesen mintegy 670 millió euró (206 milliárd forint) értékű tőkeemelést hajtott végre.

Az MKB piaci részesedései (2013)

  • vállalati hitelek: 12,8 százalék
  • vállalati betétek: 9,2 százalék
  • lakossági hitelek: 6 százalék
  • háztartások megtakarításai: 5,8 százalék
  • lakossági betétek: 5,1 százalék
  • befektetési alapok: 3,3 százalék.

A bajor állam 10 milliárd eurós támogatással mentette ki a BayernLB-t a 2008-ban elmélyült világméretű pénzügyi válságból. Az Európai Bizottság egy sor intézkedést, köztük a magyar leányvállalat értékesítését írta elő az állami támogatás ellentételezésére.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!