A tőkeemelés nyomán a társaság 2003. december 31-i 4 milliárd forintos jegyzett tőkéje 2008 végére 5,8 milliárd forintra emelkedik. A több lépcsőben végrehajtott tőkeemelés során 2004 végére a magyar állam részesedése a 2003 végi 61 százalékról mintegy 52 százalékra csökken, majd 2008 végére visszaemelkedik az eredeti szintre. Az osztrák tulajdonosok ugyanis 2004-ben hajtják végre a rájuk eső tőkeemelést, a magyar állam pedig arra vállalt kötelezettséget, hogy 2005-ben 300 millió forinttal emeli a jegyzett tőkét. Ezt a tervek szerint 2006-ban és 2007-ben újabb 300 millió, 2008-ban pedig 200 millió forintos emelés követi.
A tőkeemelésben az osztrák állam 600 millió forinttal vesz részt, a korábban a hamburgi szabadkikötő részesedését kivásároló osztrák Speditionsholding A.G. pedig előbb 72 millió forinttal, majd még az idén 28 millió forinttal emeli a GYSEV Rt. jegyzett tőkéjét. A Speditionsholding az idei évben megveszi a GYSEV Rt. birtokában lévő, a 2003 év végi állapot szerint 1,4 százalékos részesedést jelentő saját részvénycsomagot is. A GYSEV a 2003-as évet a 2002-es 22,33 milliárd forintos árbevétel után 24,6 milliárdos árbevétellel zárta, mérleg szerinti vesztesége 920,5 millió forintról 130,2 millió forintra csökkent. A társaság a 2004-es évre 24,95 milliárd forintos árbevételt és 73 millió forintos mérleg szerinti eredményt tervez.
A GYSEV egyelőre még nem kötötte meg a magyar állammal a közszolgálati (személyszállítás), az infrastruktúra-működtetési, valamint a kombinált fuvarozástámogatási szerződéseket, amelyeknek a veszteségek csökkentésén túl fejlesztési lehetőséget is biztosítaniuk kellene. A GYSEV közgyűlésének döntése értelmében a társaság székhelye Budapestről Sopronba kerül. Budapesten vezérképviselet és kereskedelmi iroda, Bécsben kereskedelmi iroda működik a jövőben. A közgyűlés döntése szerint a cég eladja a nem vasúti jellegű ingatlanjait, így a Hotel Sopront és a Hotel Lokomotívot is. (MTI)
Kapcsolódó anyagok
Nagyobb részt szeretne az osztrák állam a GYSEV-ből
Menedzserportrék: Szabó András, a GYSEV elnöke
A vasút jövője
1,8 milliárdos tőkeemelés a GYSEV-nél
A GYSEV Rt. közgyűlése 1,8 milliárd forintos tőkeemelésről döntött. Ebből az összegből a magyar állam 2008-ig nyolcszázmillió forintot vállalt magára - mondta a társaság keddi sajtótájékoztatóján Szabó András elnök.