4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A japán Jakuzákhoz tartozó csoport a világ legnagyobb maffia-csoportja, a legnagyobb mexikói drogkartell viszont "csak" az ötödiknek számít azon a listán, melyet a bevételek alapján állítottak össze.

A szervezett bűnözés a mai napig a legtöbb bevételre tesz szert a drog- és emberkereskedelem, zsarolások, rablások révén, miközben a bűnözők folyamatosan az újabbnál újabb lehetőségeket keresik a milliók, milliárdok megszerzésére. Egy 2013-ra vonatkozó becslés szerint csak az Egyesült Államokban csak a kokain-eladásokból 34 milliárd dollár tiszta bevétel keletkezik. Ez átszámítva közel 8,2 ezer milliárd forintnak felel meg.

Bár a szervezett bűnözés bevételeit meglehetősen nehéz megbecsülni, a Fortune magazin összeállított egy rangsort a világ legnagyobb szervezett bűnözői csoportjairól.

1) A Yamaguchi Gumi
Bevétel: 80 milliárd dollár (19,5 ezer milliárd forint)

A világ legismertebb csoport a Yamaguchi Gumi, a japán Jakuzák egyik szerveződése, melynek tevékenysége leginkább a maffia fogalomkörébe illik. Egy korábbi japán rendőrfőnök szerint a legtöbb bevételre a csoport a kábítószer-kereskedelem révén tesz szert, amit a legnagyobb bevételi forrásként még a szerencsejátékok és a zsarolás követ.

A Jakuzák története egyébként több száz évre nyúlik vissza, rendszerüket pedig meglehetősen szoros és bonyolult hierarchia fogja össze. És annak ellenére, hogy a japán kormány az elmúlt években igyekezett felvenni a harcot velük, mégis a központosított struktúrának köszönhetően hatalmas bevételekre tudnak így is szert tenni.

2) Solntsevskaya Bratva
Bevétel: 8,5 milliárd dollár (2 ezer milliárd forint)

A japán Jakuzák centralizált felépítésével élesen szemben áll az orosz maffiacsoportok decentralizált jellege. A csoport az Oxford Egyetem kriminológia professzora szerint 10  különböző kvázi autonóm brigádból tevődik össze, melyek több-kevésbé egymástól függetlenül műkködnek. Bár az erőforrásokat nem vonják össze, a pénzügyeket egy 12 fős tanács felügyeli, mely rendszeresen a világ különböző részein tanácskozik.

Becslések szerint egyébként a csoport több mint 9000 tagot számlál és elsősorban a kábítószer- (főleg a heroin-) és az emberkereskedelem jelenti a fő bevételi forrásukat.

3) Camorra
Bevétel: 4,9 milliárd dollár (1,2 ezer milliárd forint)

Bár az olasz-amerikai maffia az elmúlt évtizedekben jelentősen meggyengült, az "őshazában" még mindig nagyon erősen jelen van. Olyannyira, hogy a különböző becslések szerint kialakult éves 33 milliárd dolláros bevételen négy nagy maffiabanda osztozik Olaszországban. Ezek közül is a legsikeresebb a Vamorra, mely évente 4,9 milliárd dollárra tesz szert főként szexuális kizsákmányolásból, fegyver-kereskedelemből, kábítószerből, hamisításokból, szerencsejátékból és uzsorából. A csoport múltja egyébként a 19. századi Nápolyig nyúlik vissza, amikor is egy börtönbandaként megalakult.

4) Ndarangheta
Bevétel: 4,5 milliárd dollár (1,1 ezer milliárd forint)

Az olasz Calabria régióban működő Ndarangheta a második legnagyobb olasz maffiacsoport a bevételeik alapján. Nemzetközi kapcsolatokat is kialakítottak a dél-amerikai kokain kereskedőkkel, és a transzatlanti drogpiac nagy részét is ellenőrzésük alatt tartják. Persze a drog mellett számos más illegális tevékenységben is részt vesz a csoport, működésüket még az Egyesült Államokra is kiterjesztették.

5) Sinaola-kartell
Bevétel: 3 milliárd dollár (729 millió forint)

A Sinaola Mexikó legnagyobb drogkartellje, mely egyike azon csoportoknak, melyek rettegésben tartják a helyi lakosságot, akik közvetítőkként tűnnek fel sok esetben a dél-amerikai termelők és az észak-amerikai piac szereplői között. A Fehér Ház kábítószer-ellenes hivatalának becslései szerint az amerikaiak évente 100 milliárd dollárt költenek drogokra, melyből 6,5 milliárd a mexikói kartelleket gazdagítja. A Sinaola a piac 60 százalékát uralja, melyből 3 milliárd dolláros bevételre tesz szert a becslések szerint. Ráadásul bár a Sinaola vezetőjét februárban letartóztatták, a kartell úgy tűnik, hogy megúszta a véres öröklési harcot, mely ilyen esetekben sújt hasonló csoportokat.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!