Uray Károly, az igazgatóság munkatársa, projektmenedzser közölte: a magyar-szlovák-ukrán határvizeket érintő, IV. osztályú, kis merülésű vízi járművek közlekedését biztosító hajóúthoz az elképzelések szerint Záhonyban kikötő épül, amelyet természetesen összekapcsolnak majd a térség közúti és vasúti határátkelő termináljaival.
A készülő tanulmány része lesz a három ország egymással határos régiójának terület-, gazdaság- és idegenforgalmi fejlesztési terve is. A projekt Magyarországon Záhony, Kisvárda, Nyíregyháza és Tokaj, Szlovákiában Királyhelmec, míg Ukrajnában Csap kistérségét érinti.
Első lépésként feltérképezik a folyószakaszt, a felmérés ultrahangos mélységmérővel és GPS-es helymeghatározóval történik, míg a hullámtér rendezését légi felvételek alapján készítik elő. A környezeti hatástanulmányt az ökológiai állapotfelmérés alapján a Szabolcs-Szatmár-Beregi Természet- és Környezetvédelmi Kulturális Értékőrző Alapítvány készíti el, s fogalmazza meg a javaslatokat a folyógazdálkodással kapcsolatban is.
A térségi vízügyi igazgatóság feladata lesz az érintett települések konkrét fejlesztési elképzeléseinek számba vétele is. A tervezett hajóútnak és a záhonyi vízi kikötőnek szerepe lesz abban is, hogy a magyar-szlovák-ukrán hármas határ térségében található közlekedési útvonalak, energetikai folyosók és kommunikációs hálózatok végre ne csak "átfussanak" a régión, hanem dinamizálják a környék gazdaságát.
400 ezer eurós hajózási terv készül a Felső-Tiszán
Az Európai Unió 400 ezer eurós, több mint 100 millió forint értékű támogatásából készíti el a Tisza Záhony és Tokaj közötti szakaszának hajózhatósági tervét a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság. A 2007 végéig elkészülő tanulmány meghatározza majd a folyó 90 kilométeres részén a hajóút kialakításához szükséges beruházásokat.