Az iPhone 6s bemutatását követően, ahogy megszokhattuk, olcsóbbak lettek a régebbi, de még kínálatban tartott készülékek. Emellett az iPhone 5c, amelyet pár napja még 135 ezer forintért lehetett megrendelni az Apple hivatalos csatornáján, már nem elérhető. A belépő szintet most az iPhone 5s jelenti, kártyafüggetlenül 170 ezer forintért. Az 5c alacsonyabb ára annak volt köszönhető, hogy azt csak 8 GB-os háttértárral lehetett megvásárolni, míg az 5s 16 GB-tól érhető el.
Korábban az 5s 210 ezer forinttól indult, így aki kivárt, most 40 ezerrel olcsóbban juthat hozzá.
Az iPhone 6 indulóára 209, a 6 Plus-é pedig 248 ezer lett. Mivel az Apple nem emeli a 6s árát, így az 248 ezer forintról fog indulni, míg a 6s Plus 287 ezerbe kerül majd 16 GB-os háttértárral. Érdemes azonban jól meggondolni, hogy a 12 MP-es fényképeket és 4K videókat készítő telefont, amely - a legtöbb előfizetői szerződés alapján – legalább 2 évig a „társunk lesz” ilyen kis tárhellyel szeretnénk-e használni. Még akkor is, ha egyébként az iOS 9 jóval kevesebb helyet foglal is, mint az iOS 8.
Ha megnézzük a kártyafüggetlen készülékek árazását az USA-ban, a német és francia piacon, kiderül, hogy nálunk kell a legtöbbet fizetni a telefonokért.
A készüléktámogatási stratégia változott
Az Apple korábban azt a stratégiát követte, hogy az értékesített készülékeken túl egy korábbi generáció még megkapja a legújabb iOS-t. Ez most másként lesz, hiszen – mint azt a cég nyári bejelentése alapján tudjuk – az iOS 9 a 4S tulajdonosoknak is jár, pedig a készülék nem mai, 2011-ben mutatták be.
Az iOS szeptember 16-tól lesz elérhető mindenki számára, okulva azonban a korábbi esetekből – főként a régebbi készülékek esetében – érdemes pár napot várni, esetleg megvárni, míg a szakportálok letesztelik az új rendszert.
Jelenleg a készülékek 87 százalékán fut iOS8, 12 százalékán iOS 7, 2 százalékon pedig a korábbiak.
Szász Péter
mfor.hu