Az elmúlt hét arra volt elegendő, hogy a hazai gyógyszercégek érdekei kerüljenek előtérbe. Számos módosítást nyújtott be a törvényjavaslathoz a gazdasági és a pénzügyi tárca, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár. Az indítványok megvitatására kijelölt egészségügyi bizottság úgy döntött: alternatívát javasol a jövő hétfői zárószavazáshoz a gyártói befizetésekre - számol be a Világgazdaság.
A parlament szakbizottságának ülésén Horváth Ágnes, az egészségügyi tárca államtitkára kijelentette, a kormány továbbra is kiáll az eredeti elképzelése mellett: a fix társadalombiztosítási összeggel támogatott orvosságok forgalma után 14, a nem fix (százalékos) támogatásban részesülőknél pedig 16 százalék legyen a gyártók befizetési kötelezettsége.
A kapcsolódó módosító indítványban (többen úgy vélik, emögött a PM van) ehelyett az orvosságok termelői árára jutó társadalombiztosítási támogatás szerint 825 százalékot fizetnének a cégek a biztosítónak, ez utóbbit a 4501 forintnál drágább szerek után.
Buzás László, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének ügyvezető igazgatója kifejtette: az olcsó gyógyszereken alig van nyeresége a gyártónak, s ha egységesen sújtana mindenkit a 14 százalékos adó, úgy a kisebb cégek hamar tönkremennének, ami a jelenleg 15 ezer embert foglalkoztató hazai iparágban elbocsátásokkal járna. Hozzátette: a magyaroknál is vannak drágább, s a külföldi cégeknél pedig olcsóbb orvosságok - olvasható a Világgazdaságban.