2p

Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság?
Tartogat még meglepetéseket Trump?
Ki profitálhat Gyurcsány Ferenc távozásából?

Online Klasszis Klub élőben Lengyel Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves politológust, közgazdászt!

2025. május 20. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ugyan egy hetet csúszik a gyógyszer-gazdaságossági törvény parlamenti elfogadása, ám biztosra vehető, hogy a gyógyszercégek januártól nem mentesülnek az egészségbiztosítási alapba történő befizetési kötelezettség alól. A gyógyszerkassza jövő évre tervezett 364 milliárdos összegéből 45 milliárdot nekik kell állni, s ha még ez sem lenne elegendő a gyógyszerek árának tb-támogatására, további, sávos befizetésekre számíthatnak, ám ez esetben már az államnak is hozzá kell járulni a hiány pótlásához - írja a Világgazdaság.

Az elmúlt hét arra volt elegendő, hogy a hazai gyógyszercégek érdekei kerüljenek előtérbe. Számos módosítást nyújtott be a törvényjavaslathoz a gazdasági és a pénzügyi tárca, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár. Az indítványok megvitatására kijelölt egészségügyi bizottság úgy döntött: alternatívát javasol a jövő hétfői zárószavazáshoz a gyártói befizetésekre - számol be a Világgazdaság.

A parlament szakbizottságának ülésén Horváth Ágnes, az egészségügyi tárca államtitkára kijelentette, a kormány továbbra is kiáll az eredeti elképzelése mellett: a fix társadalombiztosítási összeggel támogatott orvosságok forgalma után 14, a nem fix (százalékos) támogatásban részesülőknél pedig 16 százalék legyen a gyártók befizetési kötelezettsége.

A kapcsolódó módosító indítványban (többen úgy vélik, emögött a PM van) ehelyett az orvosságok termelői árára jutó társadalombiztosítási támogatás szerint 8–25 százalékot fizetnének a cégek a biztosítónak, ez utóbbit a 4501 forintnál drágább szerek után.

Buzás László, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének ügyvezető igazgatója kifejtette: az olcsó gyógyszereken alig van nyeresége a gyártónak, s ha egységesen sújtana mindenkit a 14 százalékos adó, úgy a kisebb cégek hamar tönkremennének, ami a jelenleg 15 ezer embert foglalkoztató hazai iparágban elbocsátásokkal járna. Hozzátette: a magyaroknál is vannak drágább, s a külföldi cégeknél pedig olcsóbb orvosságok - olvasható a Világgazdaságban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!