2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Elkezdődhet a Szibéria Ereje nevű orosz-kínai gázvezeték építése, miután azt Vlagyimir Putyin orosz államfő a kínai kormány vezető tisztviselői jelenlétében ünnepélyesen elindította hétfőn a nyugat-szibériai Jakutföldön.

A mintegy 4 ezer kilométer hosszú, Jakutföldről az orosz távol-keleti Habarovszkon keresztül Vlagyivosztokig, illetve az Irkutszki területtől Jakutföldig húzódó - orosz közlés szerint várhatóan 770 milliárd rubelba (csaknem 5 ezer milliárd forint) kerülő - vezetéken keresztül évente 61 milliárd köbméter orosz földgázt terveznek továbbítani Ázsiába és a csendes-óceáni térségbe a jakutföldi és irkutszki gázmezőkről. 

Az első két cső összeforrasztásával útnak indított építkezésen, a vezeték első szakaszának kiindulópontján, a nyugat-szibériai Usz-Hatin nevű településnél tartott ünnepélyes eseményen Vlagyimir Putyin azt emelte ki, hogy az új szállítási útvonalnak köszönhetően jelentősen megerősödhet Oroszország együttműködése az ázsiai és csendes-óceáni térség államaival, ezen belül Kínával, amelyet az orosz elnök kulcsfontosságú partnernek nevezett.

Csang Kao-li kínai miniszterelnök-helyettes azt hangsúlyozta, hogy a világon a legnagyobb gázvezeték-projekt országa számára stratégiai beruházás, amelyen keresztül a tervek szerint 2019-től kapják az orosz gázt. Emlékeztetett arra, hogy a Szibéria Ereje (Szila Szibiri) nevű csővezetékrendszer már a második szárazföldi gázszállítási útvonal lesz, amely Oroszországot és Kínát összeköti.

Oroszország és Kína május 21-én írta alá a 30 évre szóló földgázszállítási szerződést. Az üzlet több mint 400 milliárd dollár (mintegy 96 ezer milliárd forint) értékű, és amint beüzemelik a vezetéket, évi 38 milliárd köbméter orosz földgázt szállítanak Kínába.

Május 23-án a Gazprom előzetes megállapodást kötött kínai partnerével, miszerint a Kínai Állami Kőolaj-, és Gázipari Vállalat (CNPC) 25 milliárd dollár előleget fizet az orosz földgázért. Az összeget minden bizonnyal a gázvezeték orosz szakaszának építésére fordítják.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!