A játék nem csak szórakoztató időtöltés, hanem egy olyan tevékenység is számukra, ami számos területen hozzájárul a fejlődésükhöz: szociális és motoros készségek fejlesztése, képzelőerő és nyelvi készségek fejlődése – a sor koránt sem teljes, bőven lehetne még folytatni.
Cikkünkben néhány olyan játék típust/tevékenységet mutatunk meg, amit a legjobb márkák mind fel tudnak vonultatni kínálatukban, hogy akár már a születés pillanatától körbevehessük őket a megfelelő eszközökkel – ilyenek például a Djeco játékok is, náluk a lenti 5 pont közül mindenre találhatnak a szülők alternatívát!
- Kreatív feladatok: rajzolás, festés
A rajzolás és festés kiváló eszköz a gyerekek számára az érzelmek kifejezéséhez. Lehetővé teszi a gyerekek számára, hogy papírra vethessék amit éreznek, anélkül, hogy a szavak korlátjaiba ütköznének – hiszen nem mindenkinek megy könnyen az ilyen fajta érzelmi megnyilvánulás. Azáltal, hogy színeket, formákat és vonalakat alkalmaznak a papíron, ki tudják fejezni örömüket, szomorúságukat, vagy épp tomboló dühüket is. Egy gyermek pszichológusnál is alapvető feladat a rajzolás, nem véletlenül. Ez segíthet megérteni, elfogadni és megbeszélni az érzelmeket egy felnőttel. A rajzolás ösztönzi az önálló kifejezést. Mivel a gyerekek szabadon választhatják meg, mit szeretnének papírra vetni, akár még a személyiség jegyükből is rengeteg minden leolvasható a papírról. Egy olyan rajz, amin ki tudta fejezni bánatát egy gyermek, rendkívül felszabadítóan hathat a lelki világra. Őrizzétek meg az alkotásokat és különösen fontos az is, hogy már az óvodában nyomon kövessétek a rajzokat – a legtöbb helyen teljesen természetes, hogy el lehet őket vinni haza és az a Ti tulajdonotok.
- Építőkockák, puzzle kirakás
Az építőkockák egymásra pakolása vagy épp a kisebb-nagyobb puzzle elemek megfelelő helyre rendezése rendkívül pozitívan hathat a gyerekekre. Elsősorban nagyon szórakoztató, és könnyű benne sikerélményt elérni – ez pedig jó hatással bír a lelki világukra. Fejleszti az önbecsülést és az önbizalmat, hiszen látják, hogy képesek valamit önálló erőből elérni és egy feladatot sikeresen meg tudnak oldani. Önmagában végezve rendkívül meditatív és megnyugtató. Mivel ezek gyakran csoportos tevékenységek, segítik őket a szociális készségek fejlesztésében is. Megtanulják az együttműködés fontosságát, és azt is látják, milyen jó csapatban, együtt örülni egy sikeres feladatteljesítésnek.
- Kooperatív társasjátékok
A kooperatív társasjátékok lényege, hogy a játékosok közösen fognak össze a játék ellen. Ez ellentétben áll a versengő játékokkal, ahol a résztvevők egymás ellen küzdenek. A kooperatív játékokban való részvétel megtanítja a gyerekeket arra, hogyan dolgozzanak együtt másokkal, kommunikáljanak és kölcsönösen támogassák egymást. Mivel sokszor gördülnek a játék során akadályok a játékosok elé, amit közösen kell leküzdeni, fejleszti a problémamegoldó képességet is: együtt kell gondolkodniuk és megoldást találniuk a felmerült nehézségekre. Amikor a játék résztvevői együttműködve elérik a vágyott célt, az pozitívan hat az önbecsülésükre és boldogan szállnak ki a játékból.
- Bábozás és egyéb szerepjátékok
A szerepjátékok lehetőséget kínálnak a gyerekeknek, hogy elmerüljenek egy elképzelt világban, ahol különböző történeteket és szereplőket találhatnak ki, vagy élhetik bele magukat a helyükbe. Szerencsére nagyon sok játék közül lehet már válogatni a különböző márkák kínálatában: lehetnek szakácsok, rendőrök, tűzoltók, orvosok, gyógyszerészek, autószerelők…és még sokáig folytathatnánk ezt a sort. Általában ilyenkor a legfontosabb és legjellegzetesebb kiegészítők találhatóak meg a dobozban – aztán indulhat is a móka!
A szerepjátékok során a gyerekek saját maguk elé állítanak feladatokat azzal, hogy különböző szituációkat – akár megoldandó problémákat – vázolnak fel 1-1 jelenet során. Ezek a megoldott feladatok örömet szabadítanak fel bennük, hiszen sikerélményük van benne.
A bábozás hasonló elven működik, hiszen gyakorlatilag bármilyen szituációt eljátszhatnak vele – akár olyat is, ami velük történt meg, és így dolgozzák fel érzelmileg azokat.
- Kültéri játékok
Nagyon sok nagy játék márka büszkélkedhet azzal, hogy figyelmet fordítanak a minőségi kültéri játékok gyártására is. Hogy miért is fontos ez? Mert a szabad levegőn végzett mozgás pozitív hatással van a gyerekek fejlődésére és egészségére – a boldog gyermekkor alapja. A jó levegőn megnyugszik és felfrissül az idegrendszer, csökken a stresszt és az agyalapi mirigy boldogsághormonokat termel. Nagyon fontos, hogy lehetőleg délelőtt és délután is töltsenek a gyerekek időt a szabad levegőn – a jó alvás, evés alapja: gyakorlatilag mindennek, ami a létfenntartáshoz szükséges. A szabadban töltött élmények mind hozzájárulnak ahhoz, hogy szoros kapcsolatba kerülhessenek a természettel, fejlesszék kreativitásukat és szociális készségeiket.
Ezek a játékok lehetnek mozgásos játékok, pl. különböző járművek, papírsárkányok vagy különböző ügyességi kültéri játékok is. A kis felfedezőknek vannak már különféle felszerelések, melyek segítségével leveleket, virágokat préselhetnek, vagy épp közelebbről megvizsgálhatják az állat-és növényvilágot. Ez csak néhány megemlített példa, szerencsére ennél sokkal színesebb a kínálat és rengeteg eszköz lehet a segítségünkre ahhoz, hogy kreatívabbá, izgalmasabbá tehessük a kint tartózkodást.
Láthatjuk tehát: játszani nem csak jó, de nagyon fontos is. A mi feladatunk az, hogy már a kezdetektől kiválasszuk számukra a megfelelő eszközöket, és hogy egy kicsit irányítsuk a fejlődést – nem erőltetéssel, pusztán azzal a tudattal, hogy tudjuk miért fontos egy kirakó, vagy miért van szükség arra, hogy leüljünk velük egy hatalmas társasjáték partira együtt, közösen. Ezek a mi kis trükkjeink, melyekről nekik feltehetőleg fogalmuk sincs, hogy valójában mennyire tudatosak a háttérben: talán többek között ezért is vagyunk annyira csodálatosak a szemükben: anya és apa mindig tudja, mivel lehet jót játszani!