3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Milyen tulajdonságokkal rendelkezik az üveggyapot szigetelőanyag? És mire nem alkalmas? Összegyűjtöttünk néhány hasznos tudnivalót.

Az utóbbi évtizedek népszerű építőanyaga az üveggyapot, akár hő-, akár hangszigetelésről van szó. Hogy előnyös tulajdonságait jól ki tudjuk használni, a legfontosabb információkkal tisztában kell lennünk.

Az üveggyapot egy gyapjúszerű, szálas, mesterséges szigetelőanyag, amelyet a szálak összepréselésével készítenek. Alapanyaga újrahasznosított üveg és kvarchomok, amelyet magas hőmérsékleten felhevítenek és belőle szálat húznak.

Remek hő-és hangszigetelő

Jó hő- és hangszigetelő tulajdonságát éppen szálas szerkezetének és a szálak közt lévő levegőnek köszönheti. Beépítésével télen jelentős összeget takaríthatunk meg a fűtésszámlán, nyáron pedig nem forrósodik át az ingatlan. Ezen kívül a külső vagy belső zajokat is jelentősen csökkentheti az üveggyapot szigetelés.

Könnyű és rugalmas

A táblás vagy tekercses anyag súlya méretéhez képest könnyű, így mozgatása nem okoz gondot. Méretre vágása egyszerű. Az üveggyapot szigetelőanyag a teret jól kitölti, beépítve pedig alaktartó, stabil.

Az üveggyapot sokoldalúan felhasználható

Építőipari felhasználása sokoldalú: alkalmas tetők szarufák közötti részének kitöltésére, födémek szigetelésére - amennyiben nem tervezzük a tetőtér beépítését, valamint belső falak szigetelésére.

Rendkívül jó könnyűszerkezetes házak teljes szigetelésére, ahol a könnyű súly és a kiváló szigetelőképesség fontos.

Mivel jó páraáteresztő, biztosítja a szellőzést, a felsorolt helyekre ezért is előnyös a felhasználása.

Kedvező az ára

Előnyös árát csak a kőzetgyapottal összehasonlítva tudjuk megítélni. Mindkettő éghetetlen, remek hő- és hangszigetelő, az üveggyapot, bár felhasználása korlátozottabb, olcsóbb és az előállítás miatt környezetkímélőbb.

Óvni kell a nedvességtől az üveggyapotot

Bár kiváló páraáteresztő képessége miatt szellőzni engedi a falakat és a belső teret, beépítésekor fokozottan ügyelni kell a vízszigetelésre, mert az üveggyapot a tartós és nagy mennyiségű nedvességet felszívja, és szigetelési tulajdonságai vizesen megváltoznak. Emiatt hajlamos a penészedésre is. A penész pedig egészségügyi kockázatot jelent.

Nem bírja a terhelést

Nem lépésálló, ezért a födémbe csak akkor építsük be, ha a padlást nem akarjuk terhelésnek kitenni, például lakótér megnövelése tetőtérbeépítéssel, vagy raktározás céljából.

Kell-e félni az üveggyapottól?

Egyértelmű, hogy nem kell félni a használatától, a környezetre nem jelent veszélyt, az egészségre ártalmatlan.

Szerkezetéből adódóan a levegőbe vagy a bőrre került szálak azonban egyeseknek irritálók lehetnek, ezért vágás, beépítés során használjunk kesztyűt és maszkot.

(x)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!