Az utóbbi évtizedek népszerű építőanyaga az üveggyapot, akár hő-, akár hangszigetelésről van szó. Hogy előnyös tulajdonságait jól ki tudjuk használni, a legfontosabb információkkal tisztában kell lennünk.
Az üveggyapot egy gyapjúszerű, szálas, mesterséges szigetelőanyag, amelyet a szálak összepréselésével készítenek. Alapanyaga újrahasznosított üveg és kvarchomok, amelyet magas hőmérsékleten felhevítenek és belőle szálat húznak.
Remek hő-és hangszigetelő
Jó hő- és hangszigetelő tulajdonságát éppen szálas szerkezetének és a szálak közt lévő levegőnek köszönheti. Beépítésével télen jelentős összeget takaríthatunk meg a fűtésszámlán, nyáron pedig nem forrósodik át az ingatlan. Ezen kívül a külső vagy belső zajokat is jelentősen csökkentheti az üveggyapot szigetelés.
Könnyű és rugalmas
A táblás vagy tekercses anyag súlya méretéhez képest könnyű, így mozgatása nem okoz gondot. Méretre vágása egyszerű. Az üveggyapot szigetelőanyag a teret jól kitölti, beépítve pedig alaktartó, stabil.
Az üveggyapot sokoldalúan felhasználható
Építőipari felhasználása sokoldalú: alkalmas tetők szarufák közötti részének kitöltésére, födémek szigetelésére - amennyiben nem tervezzük a tetőtér beépítését, valamint belső falak szigetelésére.
Rendkívül jó könnyűszerkezetes házak teljes szigetelésére, ahol a könnyű súly és a kiváló szigetelőképesség fontos.
Mivel jó páraáteresztő, biztosítja a szellőzést, a felsorolt helyekre ezért is előnyös a felhasználása.
Kedvező az ára
Előnyös árát csak a kőzetgyapottal összehasonlítva tudjuk megítélni. Mindkettő éghetetlen, remek hő- és hangszigetelő, az üveggyapot, bár felhasználása korlátozottabb, olcsóbb és az előállítás miatt környezetkímélőbb.
Óvni kell a nedvességtől az üveggyapotot
Bár kiváló páraáteresztő képessége miatt szellőzni engedi a falakat és a belső teret, beépítésekor fokozottan ügyelni kell a vízszigetelésre, mert az üveggyapot a tartós és nagy mennyiségű nedvességet felszívja, és szigetelési tulajdonságai vizesen megváltoznak. Emiatt hajlamos a penészedésre is. A penész pedig egészségügyi kockázatot jelent.
Nem bírja a terhelést
Nem lépésálló, ezért a födémbe csak akkor építsük be, ha a padlást nem akarjuk terhelésnek kitenni, például lakótér megnövelése tetőtérbeépítéssel, vagy raktározás céljából.
Kell-e félni az üveggyapottól?
Egyértelmű, hogy nem kell félni a használatától, a környezetre nem jelent veszélyt, az egészségre ártalmatlan.
Szerkezetéből adódóan a levegőbe vagy a bőrre került szálak azonban egyeseknek irritálók lehetnek, ezért vágás, beépítés során használjunk kesztyűt és maszkot.
(x)