3p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hiába történnek intézkedések az adminisztrációs költségek csökkentése érdekében, hazánk ebből a szempontból alig lépett előre valamit 2008 óta - derült ki Szepesi Balázs, a HÉTFA Kutató intézet és Elemzőközpont stratégiai igazgatójának előadásából az 52. Közgazdász-vándorgyűlésen, Nyíregyházán.

2000 milliárd forint pluszterhet jelentenek az adminisztrációs költségek Magyarországon az uniós átlaghoz viszonyítva. Itthon ugyanis a GDP 10,5 százalékát teszik ki ezek a költségek. Egy átlagos vállalkozás számára ez azt is jelenti egyben, hogy 65 napot csak papírmunkával kell eltöltenie ahelyett, hogy például a vállalkozás működésére irányuló elemzéseket végezne - vázolta a helyzetet Szepesi Balázs, a HÉTFA Kutatóintézet és Elemzőközpont stratégiai igazgatója a nyíregyházi 52. Közgazdász-vándorgyűlésen.

A bürokratikus terhek nagysága számos kockázatot és korlátot is jelent. Például nem ritka, hogy beruházások maradnak el, miközben a tapasztalatok azt mutatják, hogy ha egy multicégről van szó, lehet gyorsan intézkedni, de említhető az árvíz esetén mutatott gyors adminisztrációs tevékenység is. A nagyfokú bürokrácia eredménye az "úgyse tudom szabályosan csinálni, hát csinálom úgy, hogy ne tudjanak róla" magatartás is, melynek be nem jelentett tevékenység, feketén foglalkoztatott munkaerő a következménye. Ezzel párhuzamosan felértékelődnek az informális alternatívák is.

A szakember szerint alapvetően a problémák abból fakadnak, hogy kölcsönös bizalmatlanság jellemzi az állam és a vállalkozások viszonyát. Ha ez nem fog változni, akkor a jövőben nehéz lesz igazi és nagy sikereket elérni. Bár az elmúlt években történtek adminisztrációt csökkentő intézkedések a kormány részéről (egykulcsos adó, egyórás cégbejegyzés), azok eredménye nem igazán mutatkozott meg, hiszen a különböző nemzetközi, versenyképességi mutatókban szinte ugyanott tartunk, mint 2007-ban. A Világgazdasági Fórum kormányzati terhekre vonatkozó mutatója alapján Magyarország 2008-as 128. helyet követően 2014-re a 129-re csúszott.

A szakember szerint problémát jelent a célok elérésében, hogy a heterogén gazdaságunkat egységes szabályozást próbálnak "erőltetni". Gondok vannak magasabb, kormányzati szinteken is, ahol bonyolult és sokszor életszerűtlen normákat próbálnak elfogadtatni, itt példaként az adókedvezmények rendszerét említette Szepesi. Emellett rendezetlenség mutatkozik döntéshozói és végrehajtási, hatásköri szinteken is, és mindezek tetejében az előrelépést a politikai hozzáállás is nehezíti.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!