Markó Gábor, a Sajó-Glass ügyvezetője az MTI-nek elmondta: ipari központtá alakítják a volt üveggyárat, irodák és gazdasági épületek kialakításával, raktárak építésével. Az egy évtizede bezárt komplexum teljes területét a Sajó-Glass Ingatlanhasznosító- és Üzemeltető Kft. fejleszti. Hozzátette: a beruházás uniós támogatással valósulhat meg.
Az egykori üveggyár területén tervezett központ hozzájárulhat a térség gazdasági mutatóinak javulásához, ugyanis kitűnő helyszíne lehet a kis- és középvállalkozásoknak, és a nagy munkaerő-igényű cégeknek is. A munkálatok a felesleges épületek lebontásával és a kármentesítéssel kezdődnek, majd az épületek és az infrastruktúra felújítása következik. Az eredményesebb fejlesztés érdekében a csarnokokat, irodákat, műhelyeket, raktárakat egymás közelében, egy iparterületen belül alakítják ki.
A tíz hektáros terület egyébként iparvágánnyal is rendelkezik, és közüzemi ellátottsága is megfelelő. A barna- és a zöldmezős területek hasznosítása két ütemben valósul meg. A határidő másfél év, de a tervek szerint tíz hónap alatt el tudják végezni a feladatot. A projekt célja Sajószentpéter és térsége foglalkoztatottságának növelése: a Sajószentpéteri Ipari Park létrejöttével ugyanis már nemcsak Miskolcon és közvetlen környékén, hanem a térségben található, hátrányosabb helyzetben lévő településeken működő vállalatok számára is lehetőség adódik a felzárkózásra.
A sajószentpéteri üveggyár telephelyén már 1890-ben volt ipari termelés, az orosházi után az ország második legnagyobb üveggyára volt. A kilencvenes évek elején privatizálták; hazai befektetők vásárolták meg a céget, amely 1998-ban került az akkor már amerikai érdekeltségbe tartozó Orosházi Öblösüveg Kft. tulajdonába, és így jött létre az Egyesült Magyar Csomagolóüveg (EMCS) Kft. Az EMCS az üvegipart sújtó válságra hivatkozva még az év végén bezárta a sajószentpéteri üzemét, amelyet négy évre rá adott el egy miskolci magánszemélyek jegyezte vállalkozásnak, a Sajó-Glass Kft.-nek. A társaság által felvázolt tervek azonban akkor nem váltak valóra, a beruházások elmaradtak, a termelést leállították, a berendezéseket leszerelték.
MTI