3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A 900 milliárd forintosra becsült paksi atomerőmű-bővítés engedélyeztetése a szekértők szerint 5-6 éves folyamat, a gyártók pedig máris "ölni tudnának" a lehetőségért, hogy beszállítók lehessenek - hangzott el az Energiagazdálkodási Tudományos Egyesület két napos siófoki konferenciájának nyitónapján, szerdán.

Poós Miklós, a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium energetikai szakállamtitkárságának főosztályvezető-helyettese arról beszélt, hogy Magyarországot rendkívül kiszolgáltatottá teszi a nagyfokú függése energiaimporttól. Hosszú távon azzal kell számolni, hogy nő az ország energiaigénye, miközben csökken a környezet energiaexport-képessége. Ez egyértelművé teszi, hogy szükség van új erőművekre - hangsúlyozta.

Mártha Imre, a Magyar Villamos Művek Zrt. vezérigazgatója arról szólt, hogy a gazdasági válság más ágazatokhoz képest kevésbé, illetve késleltetve érinti a magyar energiaipart. Kifejtette, cége hosszú távú üzleti kérdésként fogja fel az erőmű-bővítési terveket, amelyben az elsődleges cél a cégcsoport értékének és piaci jelenlétének a bővítése, minél több profitot termelve. Figyelembe kell venni azt is, hogy az ország erőművei elöregedtek, miközben az energiaimport lehetőségei várhatóan szűkülni fognak. A paksi bővítés mellett több, kevésbé költséghatékony gáz-erőmű beruházásra is szükség lesz - tette hozzá.

Senki ne gondolja, hogy végig kell koldulni Európát, vagy a bankokat az új paksi beruházás megvalósítására - fogalmazott Mártha Imre, aki szerint a befektetők bevonásával az MVM önállóan is képes lesz a paksi atomerőmű bővítését megvalósítani. Kifejtette, a világban tapasztalható atomerőmű-építési hajrában heves érdeklődés  mutatkozik a magyar atomerőmű projekt iránt is.

Süli János, a Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója arról beszélt, hogy eddig sikeres volt az atomerőmű kapacitásának bővítése, és az újabb beruházás előkészítése. Az ütemterv szerint az új projekt engedélyeztetése 5-6 évig, a kivitelezése újabb 6 évig tart majd, a reaktor típusától is függően 3-5 ezer embernek teremtve munkalehetőséget.

A cél az, hogy a beszállítók 30-35 százaléka magyar legyen - mondta a vezérigazgató. A 3 milliárd euró, azaz 900 milliárd forint forrásigényű projekt révén 2020-tól termelhet áramot Paks első, és 2025-től a második új blokkja. Süli János hangsúlyozta, az országgyűlés elvi hozzájárulása nem a beruházás engedélyezését jelenti, hanem felhatalmazást adott annak a munkának az elindítására, amely az engedélyeztetéshez vezet.

Rónaky József, az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) főigazgatója arról beszélt, hogy az atomerőmű-építési lendület már több országban magával hozta az ellenőrző hatóságok bővítését, amire Magyarországon egyelőre nincsenek meg a források. Szólt arról is, hogy más szempontokból is szükség van a hatósági tevékenység fejlesztésére, amiről a hivatal készített előterjesztést, de ennek érdemi megtárgyalására a gyakori minisztercserék miatt még nem került sor. Az OAH előkészítette az atomtörvény és a nukleáris biztonsági szabályok szükséges módosítását is - derült ki az előadásából.

Végh János, az MTA KFKI szakembere szerint az elmúlt években megengedőbb lett az uniónak az atomerőművekkel szemben tanúsított, korábbi tűrő-tiltó politikája. Hosszú idő után az USA-ban is az áttörés jelei mutatkoznak - tette hozzá. Az előrejelzések szerint 2020-ra az atomenergiát használó országok száma, 2030-ra pedig az atomerőmű-kapacitás nagyságrendje megduplázódhat a Földön - hangzott el a konferencián.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!