4p

Összesen tíz megállapodás született a november 16-17-i magyar-román találkozó első napján. Traiceanu miniszterelnök romániai terjeszkedésre szólította fel a magyar cégeket, a tőkeszegény kkv-k segítésére pedig külön alapot hozott létre a két kormány. A kétoldali üzletember fórum tapasztalataival gazdagodva azonban felmerülhet a gyanú, hogy szomszédunk az adórendszer átalakításával és a hatékony adóbeszedéssel már beelőzött. Mfor.hu háttér.

A román siker titka. Van mit tanulnunk!

A román cégek ütőképessége többek között arra vezethető vissza, hogy olcsóbb munkaerővel és kedvezőbb adózási feltételek mellett tudják előállítani a termékeket. Calin Popescu Traiceanu miniszterelnök szerint a siker titka, hogy odafigyelnek arra: "Aki többet dolgozik, szorgalma miatt ne érjék többletterhek".

"A költségvetés bevételei az év folyamán a vártnál jobban növekedtek Romániában az új adószabályoknak, illetve a hatékonyabb adóbeszedésnek köszönhetően" - dörzsölte a megszorítások miatt az eddiginél nagyobb terheket cipelő magyar vállalkozótársadalom orra alá a román miniszterelnök. Az idei év első felében a GDP-bővülés Romániában elérte a 7,4 százalékot, ami jelentősen felülmúlja a tavalyi 4,1 százalékot. A vállalatok közül eddig főképp a Petrom jeleskedett Magyarországon, amely azonban mai napig kitart a diszkrét jelenlét mellett.

"Van mit tanulnunk"

"Az EU-bővítés nyertesei a magyar vállalatok lehetnek, akik zöld jelzést kapnak az amúgy is látókörükben lévő romániai és bulgáriai terjeszkedéshez" - érvelt a találkozón Kóka János gazdasági miniszter. Ugyanakkor elismerte, hogy van mit tanulnunk Romániától, ahol a liberális gazdasági elvek jobban érvényesülhettek például az egykulcsos adó bevezetésével.

Az uniós csatlakozás egyébként elsősorban azoknak a kkv-knak jelent komoly hátszelet a terjeszkedéshez, amelyeknek eddig nem voltak megfelelő exportszakembereik és a vámkezelési szabályozással sem voltak túlságosan jó barátságban. A csütörtöki megállapodás értelmében létrejövő egyszeres útlevélkezelés is pozitív hatással lehet a vállalkozói kedvre.

Romániába invitálták cégeinket

A magyar cégek terjeszkedését teljes vállszélességgel támogatja maga Traiceanu is, aki így szólt a jelen lévő üzletemberekhez: "Meghívom Önöket!" A román kormány minden segítséget megad a terjeszkedéshez, hisz azzal érték és új munkahelyek jönnek létre. Románián keresztül a helyi és regionális lehetőségek mellett a keleti piacok is elérhetővé válnak - hangsúlyozta a román miniszterelnök.

Az üzletember találkozón Gyurcsány Ferenc kormányfő kitért arra, hogy lebontották a lelki gátakat a két ország között, amelyek az üzleti együttműködést akadályozhatták volna. Arra bíztatta a cégeket, vállalják be - a mindig kockázatos - terjeszkedést egy olyan országban, amely az Unióban minden bizonnyal sikeres lesz.

A magyar cégek képviselői valóban úgy látják, hogy barátságos az üzleti környezet velük szemben Romániában. Néhány szélsőséges esettől eltekintve nem akad példa a korábban még gyakori előítéletességre a magyarokkal szemben.

Egyes információk szerint a görögök és magyarok által megkörnyékezett CEC takarékpénztárt nem jó szívvel adná a román privatizációs ügynökség magyarok kezébe. Piaci pletykák szerint azonban a görög bank nem a diszkrimináció, hanem az OTP-nél magasabb ajánlata miatt kerülhet ki győztesként a jó ideje dúló csatából.

Nagy Vajda Zsuzsa

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
Magyar cégek is újítják majd Románia útjait
Elhappolják a magyar cégek elől a legjobb lehetőségeket Romániában
Tolonganak Romániában a nagy külföldi bankok
Kurkó: A földön hever a pénz Romániában
Erdélyi befektetések: ha a sáskaraj megindul...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!