A washingtoni adminisztráció alig két hete győzte meg a kongresszust a 700 milliárd dolláros bankmentő csomag elfogadásáról. Azt a célt hirdették meg, hogy fel kell vásárolni a jelzálog alapú "mérgező" értékpapírokat. Ezt az elgondolást a Bush-kormány azonban mára félretette, s helyette egy új megközelítés látszik körvonalazódni: közvetlen banki tőkejuttatásokra van szükség, ami részleges államosításokat jelent - írta a lap vasárnap.
Henry Paulson pénzügyminiszter a hét legfejlettebb ipari ország (G7) pénzügyminisztereinek pénteki tanácskozása után erősítette meg: a 700 milliárd dolláros mentőöv egy részéből a bankok feltőkésítését, pénzintézeti részvények vásárlását tervezik. Erre az 1929-es válság óta nem volt példa az Egyesült Államokban. Közölte, hogy a banki részesedések megvásárlása a lehető legkorábban megkezdődik.
Mint Paulson fogalmazott: "sokkal hatékonyabban és eredményesebben is felhasználhatjuk az adófizetők pénzét (...) ha egységes programot dolgozunk ki pénzintézeti részvénycsomagok vásárlására".
A The New York Times emlékeztetett arra, hogy a Demokrata Párt korábban éppen banki tulajdonrészek állami vásárlását javasolta, de a republikánusok akkor ezt kinevették. A pénzügyminisztérium véleményének mostani "meglepő fordulata" nyomán megkérdőjeleződik, hogy az adminisztráció nem feleslegesen erőltette-e egy olyan terv elfogadását, amelyet nem gondolt át kellőképpen. A Bush-kormány pálfordulása nyomán ezenkívül az is felvetődik: talán az adminisztrációnak a magáncégek államosításával szembeni mély ideológiai ellenérzése gátolta, hogy minden lehetőséget számba vegyen a piacok stabilizálására.
Az újság szerint a kormány már két héten belül részvényeket vásárolna bankoknál, korábban, minthogy bármilyen beragadt jelzálogalapú eszközt felvásárolna.
Vasárnapi londoni lapértesülések szerint a brit kormány is kész tulajdonába venni a legnagyobb angliai bankokat, hogy így próbálják meggátolni a pénzügyi összeomlást.