3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Déli Jolotany gázmező tartalékait türkmenisztáni geológusok 21 ezer milliárd köbméterre becsülik - áll abban az üdvözletben, amelyet Gurbanguly Berdimukhamedow türkmenisztáni elnök intézett szerdán az Asgabatban Türkmenisztán olaja és gáza címmel megnyílt nemzetközi kiállítás résztvevőihez.

A kiállításon a nagy türkmén állami cégek mellett európai és más  országokból mintegy 160 kiállító vesz részt.

Korábban a világon a 4-5. helyen álló Déli Jolotany gázmező tartalékairól 14 ezer milliárd, majd szeptemberben 18 ezer milliárd köbméteres adatot tettek közzé. A nagyságrend különösen Európa számára jelentős, mert innen várják az európai gázimport diverzifikálása céljából Oroszország elkerülésével épülő Nabucco vezeték ellátásának javát.

Türkmenisztán törekszik gázexportja divezifikálására, amióta korábbi legnagyobb vásárlója, a Gazprom tavaly tavasszal radikálisan csökkentette az átvételt az európai szükséglet csökkenésére hivatkozva.

Kína felé már megépült egy vezeték, s kapacitását évi 60 milliárd köbméterre tervezik bővíteni. Irán évi 20 milliárd köbméterre növelte átvételét, tárgyalások folynak Türkmenisztán, Irán és a Perzsa-öböl menti arab országok exportban való együttműködéséről, és egy Afganisztánon és Pakisztánon át Indiába menő vezeték (TAPI) építéséről is.

A Nabucco pedig a megvalósulás felé halad. Asgabat a keleti lelőhelyektől saját erőből épít vezetéket a Kaszpi-tengerig - ebben korábban részt szándékozott venni Oroszország -, és Azerbajdzsánnal tárgyal a gáz eljuttatásáról Törökországba, a Nabuccóhoz. A Gazprom olasz, német és osztrák partnerei a Kaszpi-tengeren átmenő vezeték építésén fáradoznak, és az olasz ENI gázsűrítő üzem építésére tett javaslatot.

A Kommerszant című orosz lap október végi megállapítása szerint Oroszország gyakorlatilag nem szerepel Asgabat gázexport-terveiben. A türkmének nem tudják megbocsátani, hogy a Gazprom követelte a mennyiség vagy az ár csökkentését, megszegte ígéretét, hogy részt vesz a Kaszpi-tenger mentén haladó, Oroszországba tartó vezeték építésében, és megpróbálta rákényszeríteni Türkmenisztánt, hogy ne vegyen részt a Nabuccóban. A Gazprom az átvételt nem tudja és nem akarja növelni, Oroszország saját területét nem engedi át  Türkmenisztán európai exportját, mivel nem ratifikálta az európai energiachartát, a Gazprom őrzi monopóliumát, s így Moszkvának nem maradt eszköze, amellyel hatni tudna Asgabatra.

Berdimuhammedow korábban elmondta: országa mielőbb szeretne
kilépni az európai piacra, ezért üdvözli az Oroszországot elkerülő Nabucco vezeték megépülését. Európa elsősorban a magas gázárakkal vonzza Asgabatot. Miközben Kína ezer köbméterenként 120-165 dollárért, Irán 170, és a Gazprom 190 dollárért veszi a türkmenisztáni gázt, addig a Gazprom Európában hosszú távú szerződésekkel ezer köbméterenként 305-310 dollárért adja el a gázt, amely még a szabad piacon is mintegy 267 dollárba kerül.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!