1500 ember sorsa kérdéses
"Mi lesz a pécsi Elcoteq bezárása után az utcára került 1500 emberrel" - tette fel a kérdést Németh Zsolt jobbikos képviselő a nemzeti erőforrás miniszternek. A kérdésre végül Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerdán válaszolt írásban, mely megtalálható az Országgyűlés honlapján.
A finn Elcoteq október közepén csődöt jelentett, majd bejelentette pécsi üzemének bezárását, mely 1515 ember leépítését jelenti. "Tájékoztatom arról, hogy ismerjük a cég problémáit, és indokoltnak tartjuk a már megtörtént, illetve várható elbocsátások miatt kiéleződő foglalkoztatási feszültségek állami, illetve EU-s pénzeszközökkel történő kezelését, vagy azok részbeni mérséklését" - válaszolta Matolcsy György a feltett kérdésre.
A nemzetgazdasági miniszter válasza kitér arra is, hogy az EU-s források bevonásánál ezekben az esetekben két támogatási lehetőség vehető figyelembe. Az egyik az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap (EGAA) igénybevétele, míg a másik lehetőséget az Európai Szociális Alapból (ESZA) nyújtható támogatások jelentik.
Az EGAA esetében a kormánynak azt is mérlegelnie kell, hogy az Unió támogatási aránya legfeljebb 65 százalék, vagyis 35 százaléknyi tagállami forrást is mellé kell tenni. Az Alap pénzeszközeit olyan aktív munkaerőpiaci intézkedésekre lehet felhasználni, amelyek az elbocsátásra kerülő
munkavállalók munkaerőpiacra történő újbóli beilleszkedését célzó összehangolt, személyre szabott szolgáltatási csomag részét képezik . Ez lehet munkakereséshez nyújtott támogatás, az újbóli elhelyezkedést segítő tanácsadás, ezzel összefüggő képzés, átképzés. Ugyancsak támogatható a kiszervezéshez nyújtott segítség, a vállalkozásösztönzés, az önálló vállalkozások indítása, a bérjellegű költségek finanszírozása, valamint a mobilitást elősegítő intézkedések - emelte ki Matolcsy. Az ESZA ezzel szemben 85 százalékos támogatási arányt biztosíthat.
"Mint ismert, az Elcoteq Magyarország Kft . az anyavállalat csődje miatt került nehéz helyzetbe, ugyanis az anyavállalat forgóeszköz-hitelének fedezetéül a magyar leány ingatlanjai és követelései szolgálnak. Az Elcoteq Magyarország Kft . ellen azonban nincs felszámolási vagy csődeljárás, eszközeivel és munkaerő-állományával gazdálkodhat" - szögezi le Matolcsy.
A Flextronics nyújthat segítséget
"A munkaerő-piaci válsághelyzet kezelését az EU-s források mobilizálásán túl hazai pénzeszközök bevonásával is igyekszünk eredményesen megoldani" - emeli ki Matolcsy. A helyi Munkaügyi Központ programtervet készít annak érdekében, hogy a Flextronics 240 fős telephely létesítését támogassa. Ennek költsége 180 millió forint lenne a kormány számításai szerint.
"Első lépésben 240 fős munkahelyteremtés jönne létre, ugyanis a Flextronics átveszi a Huawei cég megrendelését (amelyet korábban az Elcoteq elégített ki), és a kínai cég egy évre előre elkötelezte magát, ami alapján elképzelhető, hogy további 500 fős bővítés is megvalósulhat. A program egyébként 6 hónapos 50 százalék bér plusz járulék támogatással számol, 6 havi továbbfoglalkoztatási kötelezettséggel. A pénzügyi fedezet biztosításáról a minisztérium a jövő évben gondoskodik" - olvasható Matolcsy válaszában.
A Munkaügyi Központ, a Flextronics-szal kiépített kapcsolat keretében az előzőekben említett 240 fős munkahelyteremtésen kívül további 900-1000 fős munkaerőigény kielégítésében működnek együtt a vállalattal, illetve a vállalat által megbízott munkaerő-kölcsönzőkkel, akikkel szintén kapcsolatban állnak. Ezt a munkaerőt a zalaegerszegi gyárban kívánja foglalkoztatni a Flextronics, de vizsgálja a cég, hogy a jövőben ezt a kapacitást Pécsre telepítse-e, hiszen 1000 fő ingázása és ideiglenes lakhatásának biztosítása nem tűnik a leghatékonyabb megoldásnak. Valószínű, hogy erre most a megrendelések megszerzése, illetve kielégítése érdekében szükség lesz, a hosszabb távú megoldáson pedig még dolgozni kell - teszi hozzá a nemzetgazdasági miniszter.
Vagyis a fentiek alapján összesen akár 1700-1800 főt is felvehet a Flextronics optimális esetben, ezzel az összes volt Elcoteq-dolgozónak tudna munkát adni a cég.
2 milliárd eurós árbevétel
A Flextronics több mint 15 éve van jelen Zalaegerszegen, a cég nyilvános beszámolója szerint 2010-ben 6149, idén az első három hónapban pedig 6779 embernek adott munkát átlagosan. A Flextronics International Kft. beszámolója szerint a márciusban zárult üzleti évben a társaság 2,1 milliárd eurós árbevételt ért el az előző évi 1,4 milliárd euró után, míg a mérleg szerinti eredménye 17,5 millió eurós nyereséget mutatott.
Az Elcoteq Magyarország Kft. tavaly 1,3 millió eurós mérleg szerinti eredményt ért el, árbevétele pedig 73 millió euró volt. Vagyis ha megvalósul a kormány terve, akkor azt is mondhatjuk, hogy a nagyobb Flextronics lényegében átveszi a bajba jutott kisebb cég dolgozóit.
Beke Károly
mfor.hu