A piacnyitás két ütemben történik a következő két évben. Elsőként jövő januártól a valamennyi telephelyét tekintve 3x50 ampernél nagyobb csatlakozási teljesítménnyel rendelkező, nem lakossági fogyasztók számára kötelező a piacra lépés. A második ütemben, 2009. január elsejétől minden 3x25 ampernél nagyobb csatlakozási teljesítménnyel rendelkező, nem lakossági felhasználónak is kötelező a versenypiacra kilépni, vagyis ekkortól már tényleg csak a lakosság marad az egyetemes szolgáltatói körben.
Kevésbé közismert viszont, hogy a piacnyitás és az új törvény előírásai szerint a lakosság is szabadon megválaszthatja energiaellátóját, igaz, ehhez az érintetteknek kell minden lépést megtenniük. Tehát aki úgy gondolja, hogy jelenlegi áramszolgáltatójánál kedvezőbb feltételekkel tud mástól energiát vásárolni, bátran megteheti.
Nagyon megnehezíti a piacnyitási felkészülést és az áramszolgáltatók munkáját, hogy még hiányzik néhány kormányrendelet és végrehajtási utasítás. Ilyen például a kötelező átvétel alá tartozó villamos energia kereskedelmére, az úgynevezett zöld mérlegkörre vonatkozó kormányrendelet és végrehajtási utasítás. Ugyancsak hiányzik az egyetemes szolgáltatói és a hálózat használati rendelet, holott a hálózati veszteség elismerése a hat áramszolgáltatónál mintegy 30 milliárd forintot érint.
Bár a gazdasági minisztérium optimistán várja a januárt, a piaci szereplők közel sem ennyire elégedettek. A nagyfogyasztók és a versenypiaci kereskedők a szűkös energiakínálatot és a növekvő árakat bírálják, az áramszolgáltatók a létfontosságú rendeletek hiányát emlegetik, míg a most szabadpiacra kényszerülő közepes fogyasztók a teljesen új helyzet számukra kedvező alakulását várják, írja a Napi Gazdaság.