Hetek óta arról pletykálnak a második legnagyobb mobilszolgáltatónál, hogy a cég költségcsökkentéssel, jelentős őszi létszámleépítéssel kompenzálja a tervektől elmaradt idei teljesítményét - értesült az mfor.hu. Belső informátorunk szerint több mint száz ember kerülhet az utcára, a cég azonban megkeresésünkre cáfolta, hogy tömeges leépítésre készülnének. A második negyedéves eredmények azonban az anyacég és a Pannon esetében is romlást mutatnak.
Százmilliókat bukhattak a hirsarok.hu-n
Azt már szerdán hivatalosan is bejelentették, hogy alig egy éves működés után bezár a hirsarok.hu, a Pannon hírportálja, ezzel 11 újságíró veszti el állását. "Befektetéseink folyamatos értékelése eredményeképpen arra a következtetésre jutottunk, hogy a jelen gazdasági környezet és annak a médiapiacra gyakorolt hatása nem kedvez az ilyen irányú új befektetéseknek" - indokolta a lépést a Pannon.
Lapunk információi szerint az utóbbi hetekben elkészült egy új stratégia az újságnál, azonban a cég vezetése az alapján sem látta biztosítottnak a gazdaságos működtetést. Azt nem lehet tudni, hogy tavaly nyár óta a Pannon mennyit fektetett a hirsarok.hu működésébe, de forrásunk szerint minden bizonnyal "több százmilliós tétel volt".
Úgy tudjuk, hogy a hirsarok.hu bezárásával egyidőben több kiegészítő tevékenység is mérlegre került a cégnél, azonban nem tudni, hogy ezek közül megszüntetik-e valamelyiket.
Még nincs vége a leépítéseknek
Egy másik, a társaságnál dolgozó informátorunk elmondta: az őszi hónapokban további jelentős elbocsátásokra készül a távközlési cég a gyenge eredmények miatt. Úgy tudja, hogy várhatóan 10-15 százalékos lehet a munkavállalói létszámcsökkentés. Mindez azt jelentheti, hogy a jövőben több munkatársat kell majd külsősként alkalmazni vagy a meglévő beszállítóktól visszabérelni.
"A csoportos leépítést a Pannon megpróbálja több lépésben végrehajtani, lehetőleg nem feltűnően" - teszi hozzá forrásunk. A hírek szerint november lehet a legkritikusabb a Pannon-dolgozók számára, hiszen a cég arra fog törekedni, hogy a 2010-es évet már alacsonyabb létszámmal kezdje meg. "Olyan méretű leépítés várható, amely még sosem volt a Pannon több mint tíz éves fennállása során" - mondta el informátorunk. Emellett átszervezik az osztályokat, amely már meg is kezdődött. A harmadik negyedéves eredmények befolyásolhatják majd a leépítések menetét - teszi hozzá.
Természetesen a leépítéssel kapcsolatban kérdéseinkkel megkerestük a céget is. "A Pannon jelenleg nem tervez tömeges leépítéseket. A Pannon az ügyfelek érdekeit tartja szem előtt, ezért célunk, hogy a cég is a piachoz hasonlóan rugalmas legyen" - olvasható a társaság válaszban.
„Ennek érdekében folyamatosan figyelemmel kísérjük és elemezzük működési környezetünket, és ha szükséges, lépéseket teszünk annak érdekében, hogy belső szervezetünk is tükrözze a piac és az ügyfelek elvárásait” - teszi hozzá a cég.
Nem túl rózsásak az eredmények
A norvég Telenor, a Pannon százszázalékos tulajdonosa július végén jelentette be, hogy a második negyedévben 1,375 milliárd norvég koronára csökkent adózott eredménye, ami 61,1 százalékkal maradt el a 2008 hasonló időszakában tapasztalt profittól. Sőt, a nyereség az első negyedéves 1,622 milliárd koronától is elmaradt, miközben az elemzők 2,15 milliárd koronás profitra számítottak.
A Pannon anyacégével egyidőben közölte második negyedéves számait, melyekből kiderült, hogy a cég árbevétele 1,7 milliárd forinttal 44,4 milliárdra csökkent az egy évvel korábbi szintről. Az EBITDA is csökkent több mint félmilliárd forinttal.
A legérzékenyebben talán az érintheti a céget, hogy a második negyedévben 17 ezer előfizetőt veszített, így 3,577 millióra csökkent az előfizetők száma. 2008 végéhez képest ennél is jelentősebb a visszaesés: 125 ezer ügyfél "tűnt el" a tavaly év végén tapasztalt 3,731 millióból. A cég közlése szerint a csökkenés elsősorban a feltöltőkártyás szegmensben volt jellemző.
A cég közleménye szerint a készülékeladásból és telefonálásból származó bevételek visszaesését részben kompenzált a mobil internetes árbevétel növekedése.
„A világgazdaság jelenlegi állapota ellenére folytattuk a szolgáltatás- és működésfejlesztési beruházásokat” – kommentálta az eredményeket a Pannon vezérigazgatója, Anders Jensen. „Mobil szélessávú beruházásaink és új, környezetbarát irodaépületünk jól tükrözik elkötelezettségünket a folyamatos fejlesztés iránt”.
Beke Károly