3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A korábbi híreknek megfelelően Hónig Péter lett a Ganz Transelektro Villamossági (GTV) Rt. elnök-vezérigazgatója, azt követően, hogy a társaság új igazgatósága első ülésén megválasztotta az Rt. elnökévé. Az ipari csoport számára mintegy 3,5 milliárd forintot folyósítanak majd.

Hónig Pétert február 16-án - a Ganz Transelektro Villamossági (GTV) Rt. közgyűlésének döntése alapján - nevezték ki a társaság vezérigazgatójává. A jelenleg a Malév Rt. elnöki tisztét is betöltő menedzser így az ipari csoport operatív irányítója lesz, adja hírül az MTI.

Az ipari csoport átalakulásának középpontjában - a hitelező bankokkal folytatott tárgyalások eredményeként - a Ganz Transelektro Villamossági (GTV) Rt. áll majd. Várhatóan ez alá a társaság alá tartozik a jövőben a csoport többi termelő érdekeltsége.

Az öttagú igazgatóságban a vezérigazgató mellett helyet kapott a bankok konzorciumát képviselő Magyari József, Tzvetkov Julián (Magyar Fejlesztési Bank), Lakatos Zsolt (Magyar Fejlesztési Bank) és Sarlós Tibor finanszírozási igazgató (Transelektro).

A tervek szerint az ipari csoport számára mintegy 3,5 milliárd forintot folyósítanak, amely lehetővé teszi a Transelektro reorganizációjának megkezdését. Ennek részleteit jelenleg dolgozzák ki. Az átalakulás alapvető célja a csoport működőképességének biztosítása, a jövedelmezőség helyreállítása. A célok elérése érdekében szükséges részletes lépéseket március második felére kell lefektetnie az új vezérigazgatónak. Korábbi hírek szerint Hónig tanácsadója Székely Péter, a Transelektro-csoport elnöke lesz majd.

A hitelezői konzorciumot vezető MKB Bank szerint a jelenlegi legsürgetőbb feladat a felhalmozódott jelentős szállítóállomány rendezése a további termelés biztosítása érdekében. Ez egyrészt a friss pénzek cégcsoportba történő juttatásával, másrészt az APEH-tartozások átütemezésével, harmadrészt a finanszírozó bankok által nyújtott hiteltörlesztési moratóriummal garantálható.

A 3,5 milliárd forint friss tőkéből a tulajdonosoknak 500 milliót kell betenniük, a további, a kereskedelmi bankok által folyósítandó 3 milliárd forint 75 százalékára pedig garanciát vállal az állam, jelentette be korábban Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter. Az összeg fedezetéül a csoport tulajdonosai a birtokukban lévő, még nem megterhelt üzletrészeket és ingatlanokat ajánlják fel.

A Transelektróhoz 47 milliárd forintos külső tőke- és hitelállomány kapcsolódik, amelyből az állami bankok több mint 22 milliárddal részesednek. A csoport több mint 50 milliárd forint értékű megrendeléssel rendelkezik, lejárt hitele nincs.

Székely Péter az mfor.hu-nak korábban elmondta: a csoport banki hitelállománya 30 milliárd forintra rúg, a szállítói tartozások pedig 5 milliárd forintot tesznek ki. Utóbbival szemben áll egy hasonló nagyságrendű vevői követelésállomány. Emellett már akkor megemlítette: rendelkeznek egy előmegállapodással arra, hogy az APEH átütemezi több mint 1 milliárd forintos adókötelezettségüket.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!