2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Mátra Erőmű fejlesztés két beruházója, a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) és az RWE úgy döntött, hogy leállítja a Mátrai Erőmű Zrt. 300 milliárd forint költséggel járó, kapacitásbővítő beruházását - közölték a beruházók.

A közlemény szerint a tulajdonosok, mérlegelve a gazdasági megtérülést, a környezetvédelmi szempontokat és Magyarország, valamint az Európai Unió energiagazdálkodási terveit, úgy találták, hogy hosszútávon nem lenne rentábilis a tervezett közös beruházás, így leállították a Mátrai Erőmű Zrt. új blokkjának beruházási tervét.

Az erőmű négy éve jelentette be az új, 440 megawattos fejlesztési tervet, ami 2011-12-től a meglévő kapacitások körülbelül 50 százalékos bővítését jelentette volna. A tervezett beruházás jelentős külső pénzügyi erőforrások bevonásával és az energiaszektorban is kiemelkedő nagyságú hitellel jöhetett volna csak létre.

A közlemény szerint a döntés legfőbb oka a változó makrogazdasági környezet, amely egy ilyen léptékű beruházásnál komoly kockázati tényezőt jelent. Ennek ismeretében a beruházóknak a lehető legracionálisabb döntést kellett meghozniuk. A megegyezés alapját képező tanulmányok kifejtik, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben, a beruházás pénzügyileg instabil, figyelembe véve a pénzpiaci folyamatokat, a villamosenergia árát és hogy a lignittel üzemelő új blokkok felépítése után további környezetvédelmi költségekre is kellene számítani az Európai Unió szigorodó jogszabályi háttere miatt.

Korábbi közlések szerint a lignittüzelésű új erőművet úgy tervezték, hogy az 10 százalékban biomassza tüzelésre is alkalmas legyen, és ez utóbbi tüzelőanyag aránya 30 százalékra növelhető. A szén-dioxid-mosót is betervezték, ami később épülhetett volna fel. A beruházás minimálisan 20 százalékban saját forrásból, 80 százalékban bankhitelből valósult volna meg.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!