Daróczi Dávid kormányszóvivő elmondta: az első megállapodással megalakul az a fele-fele arányú vegyesvállalat, amely a vezeték magyarországi szakaszát tervezni, építeni és üzemeltetni fogja. Alapja a tavaly február 28-án aláírt kormányközi megállapodás. A beruházásról a végleges döntést az aláírástól számított 24 hónapon belül kell meghozni. Ennek előfeltétele a magyar szakaszról szóló megvalósíthatósági tanulmány, amely közös feladat, és amelyet idén szeptember 30-ig, de legkésőbb december 31-ig kell kidolgozni, másik pedig a teljes vezetékre vonatkozó hasonló tanulmány, amelyet a Gazpromnak kell kidolgoznia 2010. június 30-ig.
Magyarország továbbra is prioritásnak tekinti a Nabucco gázvezeték megépítését - mondta Gyurcsány Ferenc, de úgy vélte: az európai gázfogyasztás várható növekedésére való tekintettel a Nabucco és a Déli Áramlat vezetékek nem lesznek vetélytársak. Hozzátette: a mai helyzetnél sokkal jobb egy Oroszországból érkező új gázvezeték megépítése is, a legjobb pedig, ha olyan vezeték is épül, amelybe más forrásokból érkezik földgáz. Később Gyurcsány Ferenc újságírók előtt kijelentette: a vezetéket 2015. december 31-ig akarják üzembe helyezni.
Gyurcsány Ferenc újra megállapította, hogy az energiaügy a kétoldalú gazdasági kapcsolatokban kulcsfontosságú kérdés. A paksi atomerőmű majdani felújítása és bővítése iránt számos ország jelezte érdeklődését, mondta. Hozzátette azonban, hogy bár hamarosan határozati javaslatot terjesztenek a bővítés kérdéséről a parlament elé, a határozattól a megvalósításig még sok év telik majd el.
Kérdésre a gázvezeték és az épülő tároló költségeiről a magyar kormányfő kifejtette: a tároló költségei fele-fele arányban oszlanak meg, az orosz fél adja a vezetékrendszer működtetéséhez szükséges úgynevezett párnagázt, a magyar fél pedig Magyarországon kitermelt gázzal tölti fel a tárolót. Megismételte, hogy a tárolók építése jelentős energiabiztonsági kérdés, ugyanis az összkapacitás Magyarország fél évi gázszükségletének megfelelő mennyiség lesz. A költségek mintegy 100-200 millió dollárt tesznek ki, mondta, de hozzátette: erről nem tud pontos adatot közölni, mivel vállalati forrásokból épül.
A Déli Áramlat gázvezeték magyarországi szakasza fele részben orosz, fele részben magyar tulajdonban lesz, mivel ehhez Magyarország ragaszkodott, olyannyira, hogy jelezte: ha az orosz fél ragaszkodik a többségi tulajdonhoz, nem lesz megállapodás. Ennek megfelelően a döntéseket is közösen hozzák majd meg, és a költségek is ilyen arányban oszlanak meg.
Putyin kormányfő azt mondta, a vezeték építése Magyarországnak várhatóan a teljes költség mintegy 10-15 százalékába kerül. Putyin kormányfő szerint a teljes költség mintegy 10 milliárd eurót tesz ki. Az építőanyagok árának csökkenésével a Déli Áramlat beruházása olcsóbbodhat, tette hozzá. Vlagyimir Putyin elismerte az energetikai függőség tényét, de kijelentette: a kölcsönös függőség stabilizáló tényező.