
Információink szerint amennyiben a szerdai kormányülés napirendjére felveszik a kormányzati negyed kérdését, a kabinet döntést hoz majd a témában. Erre most több mint 70 százalék esély van. Ellenkező esetben a péntek-szombati, Balatonőszödre kihelyezett kormányülésen határozhatnak a helyszínről. Amennyiben a politikai udvariasság is szerepet játszhat a döntés előkészítésében, akkor csak a december 1-2-i kormányülésen tűzik napirendre a témát. (A fővárosi önkormányzat ugyanis november 30-i ülésén tárgyal ez ügyben.)
A Nyugati térségét favorizáljákA Molnár Gyula MSZP- és Ikvai-Szabó Imre SZDSZ-frakcióvezetők által együttesen jegyzett javaslat szerint a főváros a Nyugati pályaudvart és térségét támogatja. Az előterjesztés szerint az új negyed "új pályára helyezheti Budapest városfejlődését."
A főváros nyáron megbízott egy tervező céget, hogy készítse elő a helyszín kijelölését. A vállalat eredetileg a Nyugati környékét javasolta két verzióban (a WestEnd mögött vagy a Podmaniczky utca mentén), valamint a Millenniumi városközpontot és a Józsefvárosi pályaudvart. A Kincstári Vagyoni Igazgatóság által kiírt pályázat eredménye után a városháza háromra redukálta a lehetséges helyszínek számát. Csütörtöki ülésükön elsősorban a Nyugatit és térségét fogják támogatni, ezek után a Lágymányosi híd pesti hídfőjének környéke (a soroksári Duna-ág), valamint - harmadsorban - a Déli pályaudvar és térsége jöhet szóba.
A MÁV és a terézvárosi önkormányzat közös pályázatában javasolt Nyugati pályaudvar előnyei közé tartozik, hogy ide fut majd be a Ferihegy Express, valamint szükség esetén a Parlamenthez vezető kéregvasút is kialakítható. A Tisztelt Ház és a Képviselői Irodaház már most is könnyedén elérhető tömegközlekedéssel.
Hotel és tetőkert
A szomszédos WestEnd mintájára tetőkerteket építenek majd a lefedett sínek fölé. A terület szomszédos a diplomatanegyeddel és a Városliget is közel van, ráadásul beépítésével eltűnne a Belváros mellől a "rozsdanegyed".
A Délinek van a legkisebb esélye
A soroksári Duna-ág mellé, a volt Nagyvásártelep területére javasolt pályázatot a Nagyvásártelep Ingatlanhasznosító Kft. nyújtotta be. A cég a Gropius Építőipari és Kereskedelmi Zrt., valamint a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Rt. tulajdonában van. Utóbbi 94 százaléka egy Liechtensteinben bejegyzett off-shore cég, az INSULA tulajdona, vezető tisztségviselője pedig az a Tarsoly Csaba, aki 2001-ben megszerezte a győri ETO-stadiont, és ma is a helyi foci támogatója. Mind a Gropius, mind a Quaestor tőkeerős - kettejük törzstőkéje több mint ötmilliárd forint.
A kormányzat számára felajánlott területet akkor is felfejlesztik (Duna City néven), ha végül mégsem ott épül meg a kormánynegyed. Erre meg is van az esély, hiszen a helyszín legnagyobb hibája, hogy a Soroksári út másik oldala "rozsda- és raktárnegyed".
A harmadik lehetséges helyszínt, a Déli pályaudvart és térségét a spanyol Sadesa nevű cég javasolta pályázatában. A spanyolok a MÁV területét építenék be, majd bérbeadnák az államnak. Jelenleg ennek a helyszínnek van a legkisebb esélye a győzelemre.
Szemán László
Menedzsment Fórum