2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Rosneft együtt akar működni a Gazprommal a Kínának szóló gázszállításokban, s erről Eduard Hudajnatov, a Rosneft nemrég kinevezett vezérigazgatója tárgyalni szándékozik Gazpromos kollégájával, Alekszej Millerrel.

A két tisztségviselő Dmitrij Medvegyev államfővel Kínában járt, s találkozójukra hazatérésük után kerülhet sor. Hudajnatov Medvegyev útjának kamcsatkai megállóján újságírók előtt elmondta: a Rosneft nagy gázkitermelési lehetőségekkel rendelkezik, és természetesen szeretne a Gazprommal együtt kilépni a kínai piacra, de az üzemeltető a Gazprom lesz.

A gázszállítási megállapodások minden részletét kidolgozták már, csak az árban nem tudtak még megegyezni a felek. Kína ugyanis olcsón, ezer köbméterenként 145 dolláros áron vásárol cseppfolyósított gázt Ausztráliából és Katarból, s az orosz gázért is csak 200 dollár alatti árat akar fizetni, miközben a Gazprom Európában 300 dollár körüli árat kap érte.

A Rosneft, Oroszország legnagyobb kőolaj-kitermelője az év végén kezdi meg az olajszállítást Kínának a héten Medvegyev jelenlétében megnyitott vezetéken. A Gazprom a világ legnagyobb gázkitermelője, és az orosz jogszabályok értelmében monopóliuma van az exportra.

A Rosneft rendelkezik olyan kőolaj- és gázkondenzátum lelőhellyel Kelet-Szibériában, ahonnan exportálhatna gázt Kínába. A júniusi próbafúrások megmutatták, hogy az olaj folyik a Jurumcsenko-Tohomszkoje mezőn. A kitermelés 2013-ra tervezett megkezdése azonban elhúzódhat, részben mert a Rosneft tisztán akar látni bizonyos adókérdésekben.

Az állami vállalat az idén 550 ezer tonna kőolajat adott el Kínának, s jövőre az új vezetéken 15 millió tonnát szállít majd. Ez mindössze fele annak a mennyiségnek, amelyet Kína vásárolni szeretne, de a vezeték átadásakor elhangzott, hogy a mennyiség növelhető, de az olajat előbb meg kell találni majd kitermelni, vagyis csak évek múlva. Hudajnatov elmondása szerint azonban a 30 millió köbméter is csak a töredéke a kínai igénynek.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!