5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kereskedelmi rádiók frekvenciapályázata kapcsán szerdán két eltérő felülvizsgálati döntést hozott a Legfelsőbb Bíróság (LB): a Sláger Rádió keresetét - a jogerős ítéletet megváltoztatva - teljes egészében elutasította, a Danubius Rádió esetében azonban hatályában fenntartotta a keresetnek részben helyt adó jogerős ítéletet. A döntés a Class FM és a Neo FM sugárzási jogát nem érinti.

Az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) 2009-es pályázata nyomán a 12 évig működő Danubius Rádió helyett az Advenio Zrt. által működtetett Class FM, a Sláger Rádió helyett pedig az FM 1 Konzorcium által működtetett Neo FM köthetett műsorszolgáltatási és szerződést hét évre. Ezután indított pert a Danubius az ORTT és az Advenio, a Sláger pedig az ORTT az FM 1 Konzorcium ellen. A felperesek kérték annak megállapítását, hogy jogsértő volt a pályáztatás, semmisek az az alapján kötött műsorszolgáltatási szerződések, továbbá, hogy állítsák vissza az eredeti állapotot.

A polgári bíróságok első és jogerősen másodfokon is mindkét eljárásban annyiban helyt adtak a felperesek keresetének, hogy kimondták a pályáztatás jogszerűtlenségét azért, mert az Adveniót és az FM 1 Konzorciumot tulajdonosi szerkezete miatt ki kellett volna zárni a pályázatból. Azoknak a kereseti kérelmeknek viszont nem adtak helyt a bíróságok, amelyek az új műsorszolgáltatási szerződések semmisségének kimondására és az eredeti állapot helyreállítására irányultak, így azóta is sugározhat a Danubius és a Sláger helyén a Class FM és a Neo FM.

A jogerős döntések ellen a két eljárásban az ORTT és a két nyertes pályázó nyújtott be felülvizsgálati kérelmet a Legfelsőbb Bírósághoz azért, hogy teljes egészében - tehát a pályáztatás jogszerűtlenségének vonatkozásában is - utasítsák el a felperes Danubius, illetve Sláger keresetét. Az LB két szerdai felülvizsgálati tárgyalásán eltérő döntéseket hozott.

A Danubius kontra ORTT, Advenio perben az alperesi felülvizsgálati kérelmekkel ellentétben az LB fenntartotta a jogerős ítéletet, amely szerint jogsértő volt a pályáztatás a nyertes Advenio tulajdonosi szerkezete miatt, ugyanis közvetett tulajdonlás útján egy másik médiatulajdonosnak befolyásoló részesedése volt, a megengedettnél nagyobb mértékben. Az Advenio esetében a pályázati felhívás ugyanakkor nem tette lehetővé, hogy a megengedettnél nagyobb mértékű tulajdonosi részesedés megszüntetésével kapcsolatban úgynevezett "lemondó nyilatkozatot" tegyen, hiszen a pályázati felhívás ezt csak a pályázónak engedte meg, a pályázót tulajdonló vállalkozásnak nem.

Az LB által fenntartott jogerős ítéletet szerint így az Adveniót összeférhetetlenség miatt ki kellett volna zárni, pályázatát nem lehetett volna elbírálni, illetve nyertessé nyilvánítani. Szóbeli indoklásában az LB tanácselnöke megjegyezte, hogy a törvénybe ütköző pályázati feltételek konzekvenciáit ez a bíróság nem vonhatja le, az pedig, hogy hol lehet ezek ellen fellépni, meghaladja ennek a pernek a kereteit.

Másként alakult a Sláger Rádió kontra ORTT, FM 1 Konzorcium per felülvizsgálati tárgyalása: az LB ugyanazon tanácsa az alperesek felülvizsgálati kérelmére megváltoztatta a jogerős ítéletet, a Sláger keresetét teljes egészében elutasította. Az LB szóbeli indoklása szerint az FM 1 Konzorcium esetében is a pályáztatásnál kizáró ok lehetett volna a tulajdonosi szerkezet, de ebben az esetben egyértelmű nyilatkozat született arról, hogy ha megnyerik a pályázatot, megszüntetik a kizáró okot. Az pedig nem várható el egy pályázótól, hogy "égessen fel minden hidat a bizonytalan jövő reményében", azaz még a pályázat megnyerése előtt visszavonhatatlan lépéseket tegyen azért, hogy megfeleljen a pályázat megnyerése utáni elvárásoknak, feltételeknek. Az LB szerint a pályázat elnyerése esetén a kizáró ok elhárítására vonatkozó nyilatkozat felmentést ad az összeférhetetlenség alól.

A felperes Danubius, illetve Sláger Rádió nem képviseltette magát szerdán az LB-n, ügyvédjeik meg sem jelentek a tárgyalásokon. Az iratismertetés során felolvasott felperesi beadványok szerint a két egykori kereskedelmi rádió az idő múlásával kénytelen volt gazdasági tevékenységét beszüntetni, műsorszolgáltatásra már nem is lenne képes, Magyarországon a jogvédelmet bizonytalannak látja, különösen a médiaszabályozás utóbbi időben bekövetkezett nagyarányú változásai miatt, így nemzetközi fórumon, a befektetési viták rendezésének nemzetközi központja előtt keresik tovább az igazukat.

A pályázat kiírásának előzménye az volt, hogy 2008 decemberében a parlament majdnem egyhangúlag, tehát a kormánypárti és ellenzéki képviselők többségének támogatásával úgy döntött: a médiatörvény módosításával lehetővé teszi, hogy 7 plusz 5 éves koncessziójának lejártakor pályázat nélkül nyerjen újabb jogosultságot a két országos kereskedelmi rádió, a Danubius és a Sláger. A megszavazott törvényt azonban Sólyom László köztársasági elnök előzetes normakontrollra az Alkotmánybírósághoz küldte, az pedig 2009 nyarán megsemmisítette. A 2009. őszi pályáztatás során az addig a Sláger által használt frekvenciát a Neo FM koncepciójával pályázó FM 1 Konzorcium, míg a Danubius hullámsávjának használati jogát az Advenio Zrt. által működtetett Class FM nyerte el a következő hét évre.

Az ORTT e döntése nyomán lemondott Majtényi László, a testület elnöke, mert szerinte érvénytelennek kellett volna nyilvánítani a két későbbi nyertes pályázatot.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!