4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Felmerül a kérdés, hogy a kormány jelenleg mekkora állami vagyon felett diszponál és mit kínálhat fel az állampolgároknak megvételre. Mint ismeretes a miniszterelnök tegnap a Parlamentben kedvezményes hitelkonstrukció mellett privatizációt hirdetett meg. Ezekről ugyan a következő hetekben születhet döntés, ám a szakértők szerint csak akkor lehet sikeres a kezdeményezés, ha "valóban" tőzsdeképes cégeket vonnak be.

Indul az osztogatás? (Mfor-montázs)

A következő hetek feladata lesz annak az állami tulajdonban lévő vállalati körnek a meghatározása, amelyek jelentős tulajdonhányadát nyílt vitában meghatározott, mindenki számára egyaránt érvényes ösztönzőkkel és kedvezményekkel lehet majd megvásárolni - közölte a Kormányszóvivői Iroda. Mint azt Gyurcsány Ferenc hétfőn a Parlamentbe bejelentette, a következő hónapokban indítandó Új Tulajdonosi Program (ÚTP) célja, hogy valamennyi magyar ember számára esélyt teremtsen arra, hogy tulajdonos lehessen. Ez a program lehetővé teszi, hogy állami cégekben pár ezer forint induló befizetéssel akár százezer forint értékű tulajdont vásárolhassanak az emberek. Így családonként pár százezer, akár egy-két millió forintos tulajdont is szerezhetnek. A kormányfő azt is hangsúlyozta, hogy a szóba jöhető vállalatok - különösen a stratégiailag fontos vállalatok - tulajdoni többségét továbbra is érdemes megtartania az államnak - utal rá a Kormányszóvivői Iroda.

Mindezek alapján a gazdasági szakértők is egyetértenek abban, hogy a Szerencsejáték Zrt-t, az MVM Zrt-t, valamint a Magyar Postát vonhatják be a programba. Mindhárom cég eladására, illetve a tartós állami tulajdon 99 százalékról 75 százalék plusz egy szavazatra csökkentésének a lehetőségét a 2007 őszén elfogadott vagyontörvény teremtette meg.

A jogszabály emellett lehetőséget biztosít a Nemzeti Színház Zrt. és a Tokaj Kereskedőház eladására is, valamint az Állami Autópálya Kezelő és a Budapest Airport maradék állami tulajdonának elidegenítésére. Értékesíthetővé vált tovább a Nemzeti Tankönyvkiadó és a Herendi Porcelánmanufaktúra még állami tulajdonban lévő 25 százalék plusz egy szavazatú tulajdoni hányada, ám ha az állam valóban ragaszkodik megmaradó tulajdonrészre a cégekben, akkor ez utóbbiak nem jöhetnek szóba.

Csak becslések vannak

Az állami vagyon pontos mértékéről jelenleg csak becslések vannak - mondta néhány nappal ezelőtt egy konferencián Markó Andrea, a PM szakállamtitkára: 50 ezer milliárd forintra becsülhető az állam vagyona, melyből az eddigi becslés szerint körülbelül 1700 milliárd forintot jelent a társasági vagyonrész, 3400 milliárd forintot a termőföld és erdő értéke, 39 ezer milliárd forintot az egyéb ingatlan, valamint más vagyoni értékű elem. Az előzetes becslésben nem szerepel az ásványi vagyon, s ennek egyelőre az értékelési rendszere sincs kialakítva. Továbbá szintén nem szerepel a becslésben a műemlékek, műkincsek értéke.

Mindenesetre tisztábban fogunk látni néhány hónap múlva, ugyanis még ebben az évben leltár készül az állami vagyonról. A leltár során felülvizsgálják azt a közel félezer kht.-t is, melyekbe minisztériumok és költségvetési intézmények szerveztek ki tevékenységeket. Az ÚTP során mindenestre csak a fent említett 1700 milliárdnyi társasági vagyonrész jöhet szóba.

Januártól működik az Nemzeti Vagyonkezelő

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tavaly év végén jelölte ki a január elsején megalakult Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-t irányító tanács elnökét és tagjait. A vagyontörvény szerint a hét tagból az elnököt és három másik személyt a pénzügyminiszter javasolhat, kettőt a gazdasági és közlekedési miniszter, egyet pedig az agrárminiszter. A nevek hallatán azonban úgy tűnik, a pénzügyi tárca vezetője, Veres János rendelkezik a szervezetben a legnagyobb befolyással.

A Vagyonkezelő igazgatója Tátrai Miklós, a pénzügyminisztérium államtitkára. Az MNV döntéshozó testületében helyet kapott Erdei Tamás, a Magyar Külkereskedelmi Bank elnök-vezérigazgatója, a Bankszövetség elnöke, valamint Markó Andrea, a PM szakállamtitkára, őket Veres János jelölte.

A tanács tagja lesz Baranyi Imre, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet Kht. Igazgatója és Varga Gusztáv, a Ganz Acél Zrt. vezérigazgatója, akiket Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter javasolt. Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter a Kormányszóvivői Iroda közleménye alapján Roóz Józsefet, a Budapesti Gazdasági Főiskola közelmúltban leköszönt rektorát nevezte meg. A testület elnöke az ÁPV Zrt. igazgatótanácsának feje, Nagy János, aki a Debreceni Egyetem korábbi rektora.

Ugyan az ÚTP kapcsán a pontos döntés mechanizmus nem ismert, ám az a kormányszóvivői iroda közleményéből kiderült, hogy az MNV-nek fontos szerepet szánnak.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!