3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Honda után a Toyota egyik kínai beszállítójánál is sztrájkba léptek a munkások csütörtöki hírek szerint.

A China Daily című angol nyelvű kormánylap ugyan nem számolt be a munkabeszüntetésről, csütörtöki kommentárjában viszont az utóbbi hetek sztrájksorozatával kapcsolatban azt írta, hogy "fordulóponthoz érkezett a 'made in China' modell". A Toyota modellekhez egyebek között ajtóalkatrészeket gyártó Toyoda Gosei üzemben kedden szüntették be a munkát az alkalmazottak, magasabb bért követelve. A Peking melletti Tiencsinben (Tianjin) működő, 800 embert foglalkoztató üzem vezetése megállapodott a munkásokkal, hogy tárgyalást kezdenek a fizetések rendezéséről. Másnap a dolgozók felvették a munkát, hogy behozzák a lemaradást, annak ellenére, hogy országosan munkaszüneti nap volt, a Toyota termelésében így nem történt fennakadás - közölte a cég szóvivője.

Kínában üzemek sora állt le az utóbbi időben sztrájk miatt. Az egyebek mellett az Apple-féle iPhone-okhoz alkatrészeket gyártó Foxconn egyik gyárában az alacsony bérek miatt öngyilkossághullám is kitört, amelyet az országban 800 ezer embert foglalkoztató cég közel 100 százalékos béremeléssel igyekszik megfékezni. A gyárban dolgozók fizetése így megközelíti a magyar minimálbért. Jelentős emelésre kényszerült munkabeszüntetés miatt a Honda is az utóbbi hetekben, szakértők pedig arról beszélnek, hogy elpárologhat Kína egyik legnagyobb versenyelőnye, az alacsony munkaerőköltség. Vannak azonban olyan elemzők is, akik szerint a bérek emelkedése nem drágítja jelentősen a kínai termékeket, és jó hatással is lehet az ázsiai ország gazdaságára. Például a Royal Bank of Scotland Kína-szakértője, Ben Simpendorfer szerint a kínai munkaerőpiac szerkezetének átalakulása pozitív fejlemény, mert segít megszabadulni az exportfüggőségtől. "Kínában és a Ázsia más részein is túl alacsonyak a bérek, ami megnehezíti az áttérést a belső fogyasztáson alapuló növekedési modellre" - mondta a szakértő a dpa német hírügynökségnek. Simpendorfer szerint nem valószínű, hogy a bérszínvonal emelkedése miatt kivonulnak cégek az országból, inkább az várható, hogy a szegényebb régiók felé indul meg a működő tőke.

A pekingi vezetés szócsövének számító China Daily csütörtöki kommentárjában arról írt, hogy szűkíteni kell a különbséget gazdagok és szegények között. "A 'made in China' modell fordulóponthoz érkezett" - írta a lap, amely szerint javítani szükséges a sokszor éppen a létminimumnak megfelelő vagy az alatti összegekért dolgozó vándormunkások tízmillióinak életkörülményein.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!