2p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Fortune magazin által készített lista szerint változások voltak a legnagyobb cégek rangsorában. A most közzétett összeállítás szerint a világ legnagyobb kiskereskedelmi lánca a Wal-Mart a legnagyobb cég Amerikában. A korábbi élmezőnyt a vállalati csődök megrostálták, így mind az Enron, mind a WorldCom kiesett onnan.

A listán szintén előre ugrottak a bankok (Citigroup a második, Bank of America az ötödik és a Fannie Mae jelzálogbank a hetedik) és biztosítók (AIG a negyedik), leginkább a náluk elhelyezett óriási összegek miatt. A Citigroup elsőként kezel majdnem 1100 ezer milliárd dollárt - ez körülbelül kilencvenezerszer akkora, mint a legnagyobb magyar pénzintézetre, az OTP-re bízott érték.

A közismerten jól jövedelmező olajszakma képviselőjén kívül két nem szolgáltató cég került a tíz legjobb közé. Kilencedik az IBM, amely viszont egyre nagyobb arányban szerzi bevételeit az általa gyártott technológiákhoz adott szolgáltatásokból. Tizedik a Philip Morris, vagyis új nevén Altria, amely az utóbbi idők amerikai dohányellenes kampányai és a folyamatosan emelkedő adó és a kártalanítási összegek miatt egyre inkább élelmiszer-ipari profiljára koncentrál.

A szerkesztők különös figyelmet fordítottak néhány vállalatra, amelyek valamiért kitűntek a listából. A 232. helyen álló Southwest Airlines nem az egyetlen légitársaság az ötszázas listán, ám az egyetlen nyereséges. A 43. helyen álló Pepsi (többek között a Lay's chips tulajdonosaként) először előzte meg az örök rivális Coca-Colát (44. hely), ám üdítőitalok kategóriájában még mindig a Coca az úr: 200 országban 300 márkáját árulja, és a öt legnépszerűbb üdítőből négy hozzá tartozik.

A Ford (120. hely) nem tőzsdei szereplésével vívta ki az elismerést, hiszen tavaly értékének 57 százalékát elvesztette, hanem azzal, hogy a három nagy amerikai autógyár közül 16. éve vezeti az eladási toplistákat a személygépkocsi és kisteherautó kategóriában. Az idén 100 éves Harley-Davidson pedig méltán lehet büszke motorjaira: 2002 volt a tizenhetedik év, amikor növelni tudta forgalmát és nyereségét.


A teljes lista az alábbiakban található meg.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!