A Vivendi Fourtou vezetésével már 5 milliárd értékben adott túl különböző érdekeltségein, közttük amerikai kiadóvállalatán a Houghton Mifflin-en, és fizetős olasz tv csatornáján a Telepiun. Emellett nyélbeütötte a Vivendi Environnement részesedésük felének eladását, amelyért 1,86 milliárd eurót kapnak.
Zsíros falat
Felmerül a kérdés, hogy ha ekkora a baj a Vivendinél mi szüksége a vérre menő küzdelemre, amelyet a Cegetelért folytat. A válasz meglehetősen egyszerű: a mobilszolgáltató a közeljövőben igazi cash-mashin lehet. A 16 millió előfizetővel bíró cég az idén várhatóan 1,2 milliárd euró pozitív cash flowval zár, jövőre pedig letudja az adósságait. A cég bevétele 2003-ban a prognózisok szerint 9 százalékkal nő az idei 6,4 után.
A Cegetel 80 százalékos tulajdonosa az SFR francia mobilszolgáltatónak (a maradék 20 százalék a Vodafoneé), amely az ország második legnagyobb mobilcége, a piaci részesedése 36 százalék.
A Vivendi szempontjából nézve a dolgokat a forgalma 12, a nyereségének pedig 37 százaléka származott a Cegetel érdekeltségéből a harmadik negyedévben. A hozzájárulása 64 százalékkal 460 millió euróra növelte a Vivendi nyereségét. Míg a Vivendi értékesítése 2 százalékkal 14,5 milliárd euróra csökkent, addig a Cegetel forgalma 9 százalékkal 1,7 milliárdra nőt.
A Cegetel történetéhez hozzátartozik, hogy a France Telecom versenytársaként alapították az 1997-es piacnyitást követően. A fő részvényes Vivendi mellett a British Telecom, az SBC és a német Mannesmann nyújtott pénzügyi támogatást a cég felfuttatásához. A Vodafone azonban egy a Cegetelért folytatott versenynél keményebb küzdelmet követően megszerezte a Mannesmannt, és ezáltal az ő 15 százalékos részesedésüket is.
A (média)birodalom visszavág
Néhány hete még nyeregbe érezhette magát a Vodafone, hiszen úgy tűnt sikerül kiszorítani a nehéz helyzetben lévő Vivendi Universalt a zsíros üzletnek tűnő Cegetel-ből. Ám most fordulni látszik a kocka és a Vivendi növelni készül részesedését a második legnagyobb francia mobilcégben.