4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Oroszország döntése, hogy lemond a Déli Áramlat gázvezeték megépítéséről, csak taktikai húzás - jelentette ki kedden Martin Dimitrov, a bolgár parlament energiaügyi bizottságának elnökhelyettese.

"Ez Putyin és Oroszország taktikai lépése. Semmi esetre sem mondanak le a Déli Áramlatról" - állította a képviselő a Nova Televíziónak nyilatkozva. A projekt esetleges átirányítása Törökországba megdrágítaná és gazdaságilag ellehetetlenítené azt - vélekedett Dimitrov. Ezért a Déli Áramlat elvetése taktikai lépés, amelynek célja nyomásgyakorlás Bulgáriára és az Európai Bizottságra - mondta a képviselő.

A politikus véleménye szerint az orosz lépés után Bulgáriában "hisztéria tör ki, azt mondják majd, hogy nincs választásunk és veszítünk". "Valójában miénk a választás. Ez egy játszma, korábban is láttunk ilyet, más helyzetekben. Semmi esetre sem adjuk meg magunkat, és nem lépünk vissza álláspontunktól. Számunkra az a fontos, hogy a projekt nyereséges legyen, különben nincs értelme az egésznek" - fogalmazott Dimitrov.

Bulgária volt moszkvai nagykövete, Ilijan Vaszilev a bolgár állami televízióban nyilatkozva azt feltételezte, hogy az orosz kezdeményezés célja "Európa-ellenes hangulat kiprovokálása Bulgáriában".  "Bulgária nem okolható egyedül (a Déli Áramlat leállításáért), mert a vezeték sok más országon halad keresztül. A bolgár kormánynak nem kell tennie semmit. Valószínűleg jönnek a kommentárok arról, hogy mennyi pénzt veszítettünk" - jelentette ki Vaszilev.

Meglena Kuneva miniszterelnök-helyettes, volt bolgár EU-biztos kedden Szófiában nyilatkozva azt mondta, hogy bolgár részről nincs mit kommentálni addig, amíg Bulgária nem kap hivatalos állásfoglalást Oroszországtól a Déli Áramlat leállításáról. Bulgária mindazonáltal azért száll síkra, hogy ez "gazdaságilag kedvező projekt legyen, és (a megvalósításnál) tartsák be az uniós jogot" - tette hozzá. Kuneva nyilatkozata az új jobbközép bolgár kormány első reagálása volt Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfői ankarai bejelentésére, miszerint Oroszország leállítja a Déli Áramlat-projektet.

Bozsidar Lukarszki bolgár gazdasági miniszter megerősítette, hogy amíg nem kapnak hivatalos tájékoztatást az orosz féltől, a Déli Áramlatot működő projektnek tekintik. A bolgár kormány sajtószolgálata korábban azt ígérte, hogy hamarosan hivatalos nyilatkozatot ad ki a Déli Áramlat leállításáról.

A bolgár gazdasági minisztérium adatai szerint a mintegy 40 milliárd euró értékű Déli Áramlat másfél százalékkal emelné meg az ország hazai össztermékét (GDP). Szakértők kiszámították, hogy a gázvezeték működésének első 25 évében az ország mintegy 16,7 milliárd euróhoz jutna a tranzitdíjakból, adókból és egyéb illetékekből. A közvetlen befektetések összege elérné a 3 milliárd eurót, 2 és fél ezer munkahely keletkezne, és az ország északi részén, ahol a gázvezeték fővonala haladna, lényegesen javulna a szociális infrastruktúra és a beruházási környezet.

Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfői ankarai sajtóértekezletén bejelentette, hogy Oroszország az Európai Unió ellenkezése miatt nem tudja megkezdeni a Déli Áramlat gázvezeték tervének megvalósítását. "Figyelembe véve azt, hogy mindeddig nem kaptunk engedélyt Bulgáriától, úgy tartjuk, hogy Oroszország ilyen körülmények között nem képes folytatni az adott projekt megvalósítását, vagyis e gázvezetékrendszernek a Fekete-tengerben való kiépítését" - mondta az orosz elnök.

Közölte, hogy Oroszország az energiahordozók forgalmát a világ más térségei felé irányítja, és felgyorsítja a cseppfolyós gázzal kapcsolatos terveinek megvalósítását. Azt tanácsolta Bulgáriának, kérjen kártérítést az Európai Bizottságtól az elmaradt haszonért.

"Ha már Bulgáriát megfosztották attól a lehetőségtől, hogy szuverén államként cselekedjen, akkor legalább követelje az Európai Bizottságtól az elmaradt hasznot, mivel csupán a tranzitból származó közvetlen költségvetési bevételei legalább 400 millió eurót tettek volna ki évente. Végül is ez bolgár partnereink választása is. A jelek szerint vannak bizonyos kötelezettségeik, de ez nem a mi dolgunk, hanem a partnereinké" - hangsúlyozta Putyin.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!