Richard Lambert a The Daily Telegraphnak azt mondta: a tömeges bevándorlás hatással lehet a brit társadalom szövetére, a lakáshelyzetre és az általános brit életformára. Lambert szerint a brit ipar törekvése az, hogy a brit állampolgárok szakképzettségét növelje a szakképzett munkaerő importja helyett. A CBI vezetője a brit konzervatív napilap által szerdán közölt nyilatkozatban azt mondta: fennáll annak a kockázata, hogy Nagy-Britanniában nagyon képzetlen munkaerőállomány alakul ki, márpedig egyértelmű a kapcsolat a szakképzettség, a munkanélküliség, az egészségügy és a bűnözés között.
Lambert szerint ezért a kelet-európai munkavállalók következő hulláma előtt Nagy-Britanniának lélegzetvételnyi szünetet kellene tartania. "Nem azt mondjuk, hogy eresszék le a sorompót, csak szünetet javasolunk. Úgy gondoljuk, hogy nem szabadna szélesre nyitni az ajtót a csatlakozni készülő új EU-tagállamok előtt úgy, ahogy az legutóbb történt" - tette hozzá.
Nem hivatalos értesülések szerint egyébként a CBI igazgatója nyitott kapukat dönget. A The Guardian, a legnagyobb baloldali brit napilap egy hete azt írta: a brit kormány képzettségi szintjük alapján korlátozná a román és a bolgár munkavállalók bevándorlását a két ország EU-csatlakozása után. A lap által név nélkül idézett kormányforrás szerint a két majdani új EU-tagállamból érkezőknek igazolniuk kell, hogy olyan területeken tudnak elhelyezkedni, amelyeken hiány van képzett munkaerőből.