4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jelentős hasznot húz a brit gazdaság a kelet-európai EU-tagállamok munkavállalóinak tömeges bevándorlásából, áll a Bank of England új, átfogó elemzésében.

A 62 oldalas jelentés, amelyet a brit jegybank pénzügypolitikai tanácsának egyik tekintélyes tagja, David Blanchflower közgazdász professzor állított össze, megállapítja: a kelet-európai bevándorlás a közvélekedéssel ellentétben nem növeli, hanem csökkenti a természetes munkanélküliségi arányt, mivel az új uniós tagállamokból érkező bevándorlók úgy növelik a foglalkoztatottságot, hogy nem a brit lakosságtól vesznek el álláslehetőségeket, hanem üres munkahelyeket, illetve számukra brit munkáltatók által létrehozott új állásokat töltenek be.

Mindemellett a kelet-európaiak tömeges bevándorlása az inflációs nyomást is enyhítette, mivel a brit gazdaságban általa teremtett pótlólagos kínálat nagyobb, mint az általa teremtett pótlólagos kereslet, áll a Bank of England elemzésében.

A jelentést összeállító jegybanki szakértő szerint a nyolc kelet-európai EU-tagállamból érkezők átlagosan 14 százalékkal keresnek kevesebbet, mint az azonos munkakörben foglalkoztatott britek.

Jó nekik

A tömeges keleti bevándorlás hatásairól komoly vita dúl Nagy-Britanniában. A Bank of England új jelentése azonban komoly érvet ad azoknak a londoni gazdaságelemzőknek a kezébe, akik szintén azon az állásponton vannak, hogy a brit munkaerőpiac megnyitása az új kelet-európai EU-tagállamok előtt hasznos volt a brit gazdaságnak.

A Gazdasági és Üzleti Kutatások Központja (CEBR) - az egyik legnagyobb, nem befektetési banki jellegű londoni gazdasági előrejelző csoport - nemrégiben kiadott elemzésében az állt, hogy egyedül az új kelet-európai munkavállalói tömeg kétharmadát adó lengyelek bevándorlása mindössze két év alatt "Liverpool városáéval egyező pótlólagos vásárlóerővel bővítette" a keresletet a brit gazdaságban, de úgy, hogy közben a bérinflációt alacsonyan tartotta.

Erősen megkérdőjelezte ugyanakkor az EU-bővítéssel rendkívüli mértékben felgyorsult nagy-britanniai bevándorlás gazdasági előnyeit az e kérdés tanulmányozására szakosodott legnagyobb londoni magánszervezet, amely a hét közepén adott ki a témában jelentést.

A Migrationwatch UK nevű, magát pártoktól függetlennek minősítő, a bevándorlást ugyanakkor konzervatív alapállásból szemlélő, korlátozásokat sürgető elemző csoport szerint a bevándorló munkavállalók nettó hozzájárulása a brit GDP-hez egy-egy "bennszülött" britre számolva heti 4 penny (15 forint), amiből "havonta sem telne egy rúd Mars csokira".

Mindeközben a brit munkapiacon dolgozó külföldiek naponta 10 millió fontot (3,8 milliárd forint) utalnak haza, tehát "a bevándorlás fő kedvezményezettjei maguk a bevándorlók", állt a szervezet e heti londoni jelentésében.

Bezárult az ajtó

A Bank of England új jelentésben szereplő adatok szerint 2004 májusa - az EU-bővítés időpontja - és 2006 szeptembere között a nyolc kelet-európai tagállamból összesen 486 660-an jegyeztették be munkavállalásukat Nagy-Britanniában; közülük 307 600 lengyel. Magyarországról a brit jegybank felmérése szerint 14 600-an érkeztek ugyanezen idő alatt.

Ezzel a számmal Magyarország a nyolc ország közül a hatodik volt; ennél kevesebben csak Észtországból (5500) és Szlovéniából (500) érkeztek a brit munkaerőpiacra a vizsgált időszakban.

Nagy-Britannia volt a legnagyobb régi EU-tagállam, amely az előző, 2004-es bővítési hullám után azonnal megnyitotta munkapiacát az akkori új tagállamok előtt, lemondva a csatlakozási szerződés által lehetővé tett átmeneti korlátozásokról. A brit kormány annak idején arra számított, hogy évente legfeljebb 5-13 ezer munkavállaló érkezik Kelet-Európából.

London a január 1-jével EU-taggá vált Romániával és Bulgáriával szemben azonban már nem alkalmazza a 2004-es nyitott ajtó-politikát; a két új tagállamból érkezőknek belátható ideig jelentős munkapiaci korlátozásokkal - kvótákkal és munkaengedély-követelményekkel - kell szembenézniük.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!