3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az 1992. évi csődtörvény 40. módosítása lépett hatályba a nyár derekán, de a szakértők többségének meggyőződése, hogy az újabb toldozás-foldozás sem fog javítani a katasztrofális hazai statisztikán. Felszámolások tekintetében Magyarország ma messze listavezető a régióban, de világszerte is alig akad rosszabb arány a vállalkozások számára vetített eljárások tekintetében - olvasható a Népszabadságban.

Lengyelországban 2005-ben ezer alatt, Csehországban 1380, Szlovákiában 1645, Ausztriában 7060 volt a felszámolások száma. Magyarországon tavaly 7823 ügyet zártak le, és az idei első fél év mérlege 3984 új eljárás. Az esetek 95 százalékának a megtérülése nulla volt: az egyszerűsített eljárás során se vagyont, se iratot nem találtak a biztosok. Itthon a bejelentett hiteligények egy százalékát sem sikerül kielégíteni az ügyek lezárásáig - szemben a külföldön átlagos tíz százalékkal.

A magyar csődtörvény eljárási szabályai sem az adós, sem a hitelezők számára nem adnak megfelelő védelmet. A felszámolási eljárás megindítását számtalan kibúvóval el lehet halasztani, de még a cégbírósági döntést követően is - a közzététel lassúsága okán - az adósnak hetek állhatnak rendelkezésére ügyei "elsikálására". Tekintettel a követelések új rangsorolására, amelyben a jelzálog teljes prioritást élvez, az is kérdéses, egyáltalán érdemes-e az egyéb hitelezőknek beállniuk a sorba.

"Ki van táblázva a kiskapu" - állítja Kozma András, az Euler Hermes Hitelbiztosító ügyvezető igazgatója. A felszámolás megindításához ugyanis nem elég, ha valaki nem fizet, az is szükséges, hogy a hozzá eljuttatott hivatalos fizetési felszólítás formanyomtatványon elismerje, és ne vitassa tartozását. Bár a szöveges kiegészítés felhívja a figyelmet, hogy a cégbíróság csak érdemi kifogást fogad el, a gyakorlatban erre kevés figyelmet fordítanak, és egy egyszerű "nem ismerem el" feljegyzés, mindenféle, a vitatás alapját képező dokumentum nélkül is elég ahhoz, hogy a hitelező akár évekig elhúzódó polgári bírósági eljárással kényszerüljön a bizonyításra.

Molnár György, a Felszámolók és Vagyonfelügyelők Országos Egyesületének (FOE) elnöke szerint a csődtörvény toldozása-foldozása nem szolgálja azt az alapvető célt, hogy egy cég fizetésképtelensége esetén a még meglévő vagyon további sorsáról közösen dönthessenek az érintettek. Mire ugyanis osztozkodásra, reorganizációs tervek egyeztetésére kerülne sor, a fizetésképtelen vállalkozás rendszerint kiürül. Molnár György különösen veszélyesnek tartja a jelzálogjoggal, opciós jogokkal rendelkező hitelezők felértékelését. Az új törvény szerint a biztosított - azaz elsősorban a bankok - követelése, az értékesítési díjat leszámítva, az eddigi 50 százalék helyett maradéktalanul kielégítendő. Ha ezzel kiürül a kassza, a többi hitelező üres marokkal vonulhat vissza.

Molnár György szerint évente több százmilliárd forint értékű vagyon tűnik el a felszámolási folyamatokban. Jelenleg csak az állam nyilvántartott követelésállománya megközelíti a 250 milliárd forintot - cikkez a Népszabadság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!