Harry Reid, a szenátusi demokrata többség vezetője, valamint Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata elnöke levélben fordult Henry Paulson pénzügyminiszterhez a csőd által fenyegetett General Motors, Ford és Chrysler mielőbbi kisegítése ügyében."Nemzetünk autóipara, a gyáripar szíve, amerikai munkások tízezrei veszélybe kerültek" - fogalmaztak drámai hangú üzenetükben. A levélben azt is hangsúlyozták, hogy a harmadik negyedésves gyenge eladási adatok csak megerősítik a kormányzati beavatkozás szükségességét.
Reid és Pelosi azt kérte, hogy a Bush-kormány a kongresszus által elfogadott, eredetileg a bankok megsegítésére szánt 700 milliárd dolláros mentőcsomagból nyújtson segítséget a nehéz helyzetbe került autóiparnak. A demokrata vezetők állásfoglalása szerint az autógyártás talpra állítása nélkül nem lehet a pénzügyi piacok stabilitásáról és a gazdaság általános jólétéről beszélni.
A legnagyobb amerikai autógyártó vállalat, a General Motors vezetése pénteken közölte: a cég 2009-ben csődbe mehet, ha folytatódik a gazdaság mélyrepülése és az állam nem nyújt segítséget. A harmadik negyedévben 2,5 milliárd dollár volt a vállalat vesztesége, pénztartalékai vészesen apadnak, jövőre kimerülhetnek.
A cég felfüggesztette a másik nagy detroiti autógyártóval, a Chryslerrel folytatott fúziós tárgyalásokat. A vállalat leszögezte: a gazdaság lassulása és a hitelválság miatt a cégnek "életbevágó szüksége" van a kormányzati segélyre. A GM bejelentése néhány órával azután látott napvilágot, hogy a Ford közölte: 129 millió dollár volt a vesztesége a harmadik negyedévben és 2260 irodai alkalmazottját lesz kénytelen elbocsátani Észak-Amerikában.
Rick Wagoner, a GM vezérigazgatója közölte, hogy az elmúlt negyedévben ez eladások drámai mértékben csökkentek. Mint figyelmeztetett, a bérköltségek tervezett csökkentése ellenére a cég likviditása olyan szintre süllyed az év hátralevő részében, amely még éppen lehetővé teszi a termelés folytatását.