5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nyár hagyományosan az idénymunka időszaka, amikor többek között fiatalok tízezreit is alkalmazzák. Nem véletlen, hogy a munkavédelmi ellenőrzéseken górcső alá kerülnek a diákokat foglalkoztató vállalatok. A fiatalkorúak kapcsán számos szabály védi őket, és korlátozza a munkaadókat.

Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) idén nyáron is akcióellenőrzéseken vizsgálja mind a diákszövetkezetek által foglalkoztatott, mind az egyénileg alkalmazott tanulók munkavállalásának körülményeit és a rájuk vonatkozó szabályok betartását, legyen szó kereskedelemről, vendéglátásról, mezőgazdasági idénymunkáról vagy akár rendezvényeken való hostesskedésről. A tavalyi évi statisztikák alapján a legtöbb visszaélést a mezőgazdaságban illetve az építőiparban derítették fel. 2008-ban és 2009-ben összesen megközelítőleg 30 munkáltató ellen indult eljárás ezek a cégek 33 esetben 15 évesnél fiatalabb gyerekeket dolgoztattak, volt olyan vállalkozás, ahol a számlákat is 11-12 év közötti gyerekek állították ki.

Nem véletlenül figyelmeztetnek a szakemberek a munkajogi előírások betartására. A diákok nyári foglalkoztatásával kapcsolatos jogszabályok betartására a cégeknek is kiemelt figyelmet kell fordítaniuk, mivel a jogsértéseket akár húszmillió forintos összeggel szankcionálhatja az OMMF - figyelmeztet BDO Magyarország munkaügyi szaktanácsadója.

16 éves korhatár

Máriás Attila a fiatalkorú munkavállalók foglalkoztatásának feltételei kapcsán kifejti: "Munkaviszonyt munkavállalóként a 16 évnél idősebbek, illetve azok a 15. életévüket betöltött diákok létesíthetnek, akik általános iskolában, szakiskolában vagy középiskolában nappali képzés keretében tanulnak és az iskolai szünetben kívánnak dolgozni. Amennyiben a munkavállaló még nem múlt el 16 éves, szünidei foglalkoztatásához törvényes képviselőjének írásbeli hozzájárulása szükséges, a munkaszerződés megkötésére csak az engedély beszerzését követően kerülhet sor."

Bármilyen jellegű munkáról is legyen szó, az adott szervezet számára, a diákmunka szinte minden esetben ideális lehetőség. A munkáltató részére elsősorban költségmegtakarítás és munkaerő-állományfrissítés. Diákmunka alkalmazásával a megbízó cég számos "hagyományos munkaviszony" létesítésével járó kötelezettség alól mentesül, így a járulék illetve az adó, továbbá a toborzási költségek megfizetése alól is. Továbbá megtakarítható számos adminisztrációs költség is (bérszámfejtés, könyvelés, személyenként az éves jövedelemigazolás készítése) és természetesen a diákok munkabére meg sem közelíti a felnőtt munkavállalókét.

Kiemelt fontosságú viszont a fiatalkorú munkavállalókra vonatkozó speciális szabályok betartása, ahogy arról a BDO is figyelmezteti a munkáltatókat. "A foglalkoztatás megkezdését megelőzően a foglalkoztató feladata – a bejelentésen túl – a munkaszerződés írásba foglalása, amelyben rögzíteni kell a felek lényeges adatait, a munkavállaló munkakörének konkrét és egyértelmű megnevezését (pl. pincér, árufeltöltő), személyi alapbérét, valamint a munkavégzés helyét – amely lehet állandó vagy változó, a munkavégzés ugyanis történhet több telephelyen is. A személyi alapbér meghatározása csak időbérben történhet, s figyelemmel kell lenni a minimálbérre: ez havibér alkalmazása esetén 73 500, napibér alkalmazása esetén 3380, míg órabér alkalmazása esetén 515 forint."

Fiatal munkavállalók esetében a Munka Törvénykönyve a munkaidő és a pihenőidő vonatkozásában a fő szabályoktól eltérő, szigorúbb szabályokat állapít meg - mutat rá a BDO. "A 18 évnél fiatalabbak munkaideje a napi 8, illetve a heti 40 órát nem haladhatja meg, s esetükben legfeljebb egyhetes munkaidőkeret alkalmazható. A munkáltató két munkavégzés között legalább 12 óra megszakítás nélküli pihenőidőt köteles biztosítani a fiatal munkavállaló részére, míg a munkaközi szünet mértéke esetükben négy és fél óra munkavégzést követően 30 perc." Tizennyolc év alatti munkavállaló éjszakai vagy rendkívüli munkavégzésre még különösen indokolt esetben sem osztható be.

A diákmunka közvetítők szemszögéből

A legtöbb erre specializálódott munkaközvetítő nem vezet statisztikát a fiatal munkavállalók számára vonatkozólag és csak megközelítőleg tud adatokkal szolgálni. A DMS diákmunka közvetítőnél például 1 év alatt, kb. 2500-3000 fő új diák regisztrál. Tapasztalatuk szerint is a nyári időszakban a legélénkebb az érdeklődés a fiatalok részéről, az új regisztrációk ilyenkor 800-1000 fő körül alakul. Évente nagyságrendileg 600-800 főnek tudnak munkát biztosítani.

Kérdésünkre a DMS illetékese elmondta, hogy teljes mértékben betartják a diákmunkára vonatkozó előírásokat, hiszen „a munkáltató a diákoknak az adott Iskolaszövetkezet, az Iskolaszövetkezet partnercégei nem munkáltatók, "csupán" megrendelők. Megrendelőknek semmilyen jogköre, jogosultsága nincs, a diákokkal szemben. A DMS által kiközvetített diákok zöme a diákjaink zöme elégedettségét fejezi ki partnercégeikkel szemben.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!