A fizetési elvárások tekintetében a földön járnak a fiatalok, ismerik a realitásokat, és nem szakadnak el azoktól. A kérdőíveket kitöltő hallgatók átlagosan 145.240 forint havi bruttó jövedelemre számítanak, az első év végére pedig szeretnék elérni a 187 560 forintot. Az elemzés szerint a magasabb fizetési elvárást támasztók egyértelműen jobban figyelnek az internetre, mind az állás-, mind a céginformációk tekintetében.
A versenyszféra legkedveltebb területei közé egyértelműen a marketing, az értékesítés és a pénzügy, illetve számvitel tartozik; az összes válaszadó 40 százaléka szívesen választaná valamelyiket. A k+f, valamint a műszaki és informatikai területek azonban jóval kevésbé bizonyulnak népszerűnek. A diákok nagy része a diploma megszerzése után tovább szeretné magát képezni, majdnem 90 százaléka külföldi tanulmányutak révén tenné ezt meg. A második diploma megszerzését valamivel több mint 60 százalékuk választaná. Szakirodalomból viszont alig 30 százalékuk szándékozik fejleszteni képességeit.
A munkaerő mobilitás tekintetében a megkérdezettek fele három-öt évet akar eltölteni első munkahelyén, harmaduk pedig három évnél kevesebbet - áll az AIESEC felmérésében.
A fiatalok az ismert cégekhez mennének
Pályakezdő közgaszdászokkal készült felmérésből kiderült a munkahelyválasztáskor a fizetés a legfontosabb szempont, de a munkakörülmények sem elhanyagolhatóak.