Az Egis és a Richter forgalmának mintegy 70-80 százaléka exportból származik, miközben költségeik jelentős hányada forintban merül föl. Így míg a két társaság árbevételét több milliárd forinttal vetheti vissza a gyenge dollár és euró, kiadásaikat ennél jóval kisebb mértékben csökkentheti.
A gyenge dollár s az előző évinél gyengébb euró már tavaly is némileg mérsékelte a két cég exportárbevételének növekedését. Különösen a forint/dollár árfolyam alakulása okozott gondot, mivel a FÁK-régió országaiban – amely mind a Richter, mind az Egis számára az egyik legfontosabb s legdinamikusabban bővülő piac – januárban még dollárban számlázott mind a két cég, márpedig a zöldhasú tavaly közel 30 százalékot gyengült a forinthoz képest azóta. Nem véletlen, hogy a Richter tavaly év közepén Oroszországban átállt az euróalapú számlázásra, s nemrégiben az Egisnél is jelezték, hogy hasonló lépést fontolgatnak.
Időközben azonban az euró/ forint árfolyam is jelentősen csökkent, s bár a dollár az idén is nagyobb mértékben gyengült, kérdéses, hogy megéri-e jelenleg váltani. Most a dollár 150 forint körül mozog, ez ötödével marad el a 2007-es átlagárfolyamtól, az elmúlt hetekben azonban az euró is mintegy 10 százalékot gyengült.
A Richternek épp az euró gyengélkedése okoz nagyobb gondot, hiszen a vállalat tavaly a legnagyobb nemzeti piacának számító Oroszországban is átállt a közös valutára, s így árbevételének már bő kétharmadát euróban realizálja – közölte Beke Zsuzsa, a társaság pr-vezetője.
Elhalasztja – egyelőre – ezt a lépést Oroszországban az Egis, mivel a váltás nem jelentene a társaság számára számottevő egyszeri nyereséget, viszont komoly adminisztrációs kiadásokkal járna – mondta el a Világgazdaságnak Marosffy László vezérigazgató-helyettes.