A csak interneten elérhető kérdőívre 421 gyakorló újságíró, a megszólítottak mintegy 10 százaléka válaszolt. A "megkérdezettek" nagy többsége számára az újságírás főfoglalkozást jelent (70 százalék), 13 százalékuk végzi e munkát másodállásban, míg közel egyötödük csak alkalmanként, kiegészítő tevékenységként ír cikkeket. Emellett viszont igaz az is, hogy ha még főtevékenységüknek tekintik is az írást, ezt nem egy szerkesztőségnek végzik. 61 százalékuk legfontosabbnak tekintett újságírói munkahelye mellett máshol is dolgozik, a válaszadók 45 százaléka több mint két helyen dolgozik.
A válaszadók 72 százaléka Budapestet tekinti elsődleges újságírói székhelyének. További egytizednyien valamelyik megyeszékhelyről, míg egyéb településről 9 százaléknyian dolgoznak. Kizárólag internetes újságírással szintén 9 százalék foglalkozik.
A válaszoló újságírók csoportját - annak ellenére, hogy a kérdőív online volt - nem csak fiatalok alkotják: a minta közel fele 40 éven aluli, ötödük a 20-29 éves, további 42 százalékuk pedig a 40-59 éves korosztályba tartozik.
A megkérdezettek kétötöde diplomás újságíró (22 százaléknak egyetemi diplomája van), egynegyedük nem iskolai rendszerben szerzett ilyen irányú képesítést, 8 százalékuknak középfokú újságírói végzettsége van, és közel egyharmaduk (30 százalék) ír újságírói képesítés nélkül, olvasható a MOSZ honlapján.
Kapcsolódó anyagok:
Tarisznyás bölcsészből is lehet dörzsölt menedzser
Az amerikai újságírók több mint fele blogozik
Sztrájkhullám kezdődött a BBC-nél