3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A horvát kormány elfogadta a közvetítésre tett amerikai ajánlatot és felhatalmazta Ivan Vrdoljak gazdasági minisztert, hogy válasszon ki egy közvetítőt, aki segíthet Zágráb és a Mol magyar olajipari társaság tárgyalásain - jelentette a Hina horvát hírügynökség hétfőn egy jól értesült forrásra hivatkozva.

Iván Gábor zágrábi magyar nagykövet még október közepén a Vecernji List című lapnak adott interjúban elmondta, hogy az amerikai fél felajánlotta baráti közvetítését a horvát kormány és a Mol közötti vita megoldásához, és ezt a Mol elfogadta.

A Mol és a horvát kormány között tavaly szeptember óta folynak egyeztetések az INA horvát olajipari vállalat jövőjéről, de emellett mindkét fél nemzetközi jogi fórumhoz is fordult a tulajdonosi viták rendezése érdekében.

A közvetítést Chris Murphy amerikai szenátor a Zágrábban október közepén tett látogatásán ajánlotta fel a horvátországi vezetőknek.

A Hina értesülései szerint a kormány a múlt héten csütörtökön zárt ajtók mögött fogadta el az amerikai közvetítést engedélyező döntést, amely azonban nem jelenti azt, hogy a választottbírósági eljárást feladja.

A Jutarnji List című horvát napilap hétfőn azt írta, hogy a közvetítőt négy személy közül választja ki a gazdasági miniszter. A közvetítő nem fog bírói szerepet játszani, csak segítséget nyújt a horvát kormány és a Mol közötti tárgyalásokhoz.

A Mol és a horvát kormány legközelebb december első felében tárgyal ismét.

A Hina úgy tudja, hogy a kormány nem zárja ki a Mol INA-részesedésének megvásárlását, ha a magyar vállalat az eladás mellett dönt, de oly módon, hogy az ne növelje a horvát államadósságot. Egy amerikai vállalat érdeklődik az INA iránt, és megkezdte a vállalat átvilágítását.

Az INA részvényeinek 49,1 százaléka van a Mol tulajdonában, a horvát állam pedig a részvények 44,84 százalékát birtokolja. A Mol rendelkezik az irányítói jogokkal.

A HRT horvát közszolgálati televízió október közepén annak a feltételezésnek adott hangot, hogy az amerikai közvetítői ajánlat abból az aggodalomból fakad, hogy a Mol egy orosz vásárlónak készül eladni részesedését.

Magyarországnak és Horvátországnak, valamint az egész régiónak fontos, hogy megegyezés szülessen az INA jövőjéről - mondta Amos Hochstein, az amerikai külügyminisztérium energiaügyekért felelős különmegbízottja nemzetközi telefonos sajtótájékoztatóján hétfőn.

Az amerikai nagykövetség által szervezett eseményen a különmegbízott kifejtette: konstruktív tárgyalásokra van szükség annak érdekében, hogy hatékonyabbá tegyék az INA-t. Ennek érdekében Amos Hochstein a magyar és a horvát kormány képviselőivel is konzultált, és a továbbiakban is támogatja a feleket a megegyezésre törekvésben, a mielőbbi egyetértés ugyanis - mondta - mindkét ország érdeke.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!