A tiszavasvári önkormányzat januárban közölte, hogy a városban működő Alkaloida Vegyészeti Gyár - amelyet az indiai tulajdonban lévő ICN Magyarország Zrt. működtet - megszüntette a gyógyszerhatóanyag-gyártást. Fülöp Erik (Jobbik) polgármester akkor azt közölte: a társaság a gyógyszerhatóanyag-gyártást, beleértve a morfint és származékait szüntette meg, de a gyógyszergyártás és csomagolás továbbra is folyik az üzemben.
Az önkormányzat honlapján olvasható levélben Czomba Sándor hangsúlyozza: a cég eddig nem jelentett be csoportos létszámleépítést. Ettől függetlenül az NGM azonnal lépett a termékportfólió átalakításának hírére, és már január 14-én informális megbeszélést folytatott a cég vezetésével a részletektől annak érdekében, hogy a gazdasági tárca javaslatot tudjon tenni a segítségnyújtás megfelelő formájára - tartalmazza a levél. Egyik lehetőségként a munkahelyek megőrzését szolgáló támogatás jön szóba, a másik lehetőség pedig az átszervezés végrehajtásához a megfelelő munkaerő átképzésének támogatása - jelezte az államtitkár.
Czomba Sándor hangsúlyozza: az egyeztetésen a cégvezetés elmondta, hogy végleges döntés még nem született az ügyben, a ténylegesen érintett létszámról legkorábban márciusban lehet majd többet tudni, így egyelőre nem tűztek ki újabb tárgyalási időpontot. A kormány ugyanakkor érdekelt abban, hogy a vállalat Tiszavasváriban maradjon - fűzte hozzá az államtitkár, arra biztatva a polgármestert és a városvezetést, hogy minden eszközzel segítsék "a nagy múltú cég és ezzel a munkahelyek megmaradását a városban".
Az MTI korábbi információi szerint az Alkaloida Vegyészeti Gyár mintegy 360 embert foglalkoztat. A gyár bezárása ugyanakkor sok máktermesztőt érint, a Máktermelők és Termelésszervezők Országos Szövetségére (MTOSZ) tagjainak jelenleg 13 ezer hektárra van szerződésük a gyárral. Magyarország a világ egyik legnagyobb morfiumtermelője, az orvosi céllal fájdalomcsillapítóként használt szert eddig az Alkaloida gyárában állították elő.
MTI