2p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A teljesítménymérés - leginkább megszorítások idején - visszatérő kérdések sorát veti fel a szervezetekben. A menedzserek felelőssége a hatékony forrásfelhasználásban egyaránt kiterjed a pénzeszközökre, a materiális javakra, a munkatársak szellemi kapacitására, a vállalat belső szervezettségére, a munkatársak külső kapcsolataira, a munkaidő felhasználására. Ezek közül többnyire csak ez első kettőt mérik, noha mindegyik mérhető. Az utóbbiak számbavétele iránt a figyelem többnyire csak a szűkülő keretek esetén nő meg.

A táblázatban a mutatók, ahogy az immateriális vagyon figyelő esetében is, példaszerűek. A balanced scorecard alapkönyvek és az őket feldolgozó irodalom az egyes nézőpontokhoz számos mutatót dolgozott ki és a feladat itt is hasonló, mint az immateriális vagyon figyelő esetében: a mutató étlapról a vállalatok sajátosságainak megfelelően kell kiválasztani a láthatatlan tényezőket leginkább megjelenítő mutatókat.

Az immateriális vagyon figyelő a pénzügyi nézőpontot a balanced scorecard módszertannal megegyezően tárgyalja. A többi nézőpontban pedig gyakorlatilag mindkettő azonos. Egy nagy különbség van közöttük. A balanced scorecard módszertan nem tekinti központi feladatának a láthatatlan tőkeelemek szisztematikus mérését. A balanced scorecard mindent a vállalati stratégiához köt és csak azt akarja mérni, ami a vállalti stratégia megvalósítása szempontjából fontos.

Ez a szempont egy helyes szempont, a túlhangsúlyozása azonban veszélyes és helytelen. A láthatatlan tőkeelemeket szisztematikusan és teljeskörűen kell mérni és a méréseknek azon elemekre is ki kell terjedniük, amelyeket a stratégia másodlagosnak, vagy harmadlagosnak tekint. További probléma, hogy a stratégia nagyon erősen kötődik a hatalomhoz és a méréseket ennyire alárendelni a hatalmi szempontoknak ugyancsak hibás. Azt sem szabad elfelejteni, hogy sok helyütt nincs stratégia, vagy csak mondják, hogy van stratégia. A láthatatlan tőkét pedig ez esetben is mérni kell.


Boda György, a Sveiby Knowledge Associate magyarországi akkreditált tagja, az internetes Kontroling folyóirat főszerkesztője. Jelen cikkét a Világgazdaság 2003 július 11-i számának menedzser mellékletében tévesen publikálták (a cikkben szereplő két táblázatot nem közölték teljes terjedelmében). Itt a helyes változat olvasható.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!