Lottónyeremény fogságban
Az első világháború alaposan összekuszálta a kortársak életét. A számtalan halálról, sebesülésről vagy fogságról szóló híradás között azonban néha egészen megdöbbentő vagy elgondolkodtató esetekre is bukkanhatunk.
A magyar siker okozott bonyodalmat
Sokak előtt ismert, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia haditengerészetének egyik legdicsőségesebb tette volt az Antant otrantói tengeri zárjának feltörése. A Horthy Miklós parancsnoksága alatt álló erők egy titokban tartott, hosszas és alapos előkészületeket igénylő vállalkozás keretében váratlanul rajtaütöttek a fegyverrel felszerelt - jórészt halász- és kereskedőhajókból átalakított - hajókon, azokból többet elsüllyesztettek, legénységüket pedig fogságba ejtették. A vízből kihalászottak között volt egy olasz tengerésztiszt is, aki egy hullámsírba merült, utánpótlást szállító bárkáról került az egyik cirkáló, a Saida fedélzetére, majd annak hazatérte után egy tengerparti hadifogolytáborba.
A fiatalembert a rabság keserű kenyerén túl még egy nagy gond nyomasztotta: jelesül ötös találatot ért el a hazájában működő egyik lottótársaság sorsjátékán, ám a nyeremény iránti igényét a fogságból már semmi módon nem tudta érvényesíteni. A rabtartók a motozás során természetesen rábukkantak a szelvényre, ám mivel nem tulajdonítottak neki különösebb jelentőséget, nála hagyták a kérdéses papírt. Fogságának végül a központi hatalmak veresége vetett véget.
Semmivé lett nyeremény
Az egykori tiszt amint hazaért, bejelentette igényét a több millió lírás nyereményre, ám annak kifizetését késő jelentkezés címén megtagadták tőle. Emberünk természetesen perre ment a lottótársasággal, ám a bíróságok malmai az Olasz Királyságban sem őröltek valami gyorsan, s mire a számára kedvező döntés megszületett az ügyben, a gazdasági világválság - látszólag - értelmetlenné tette az egész pert: hiszen a hajdani milliók a húszas évek végén lassan már egy vacsora árát sem fedezték volna...
A média hatalam
A kitartó panaszos azonban nem hagyta ennyiben a dolgot. Új keresetet adott be, melyben eredeti - ma talán úgy mondanánk, az inflációval és a kamatokkal növelt - értékben kérte jól megérdemelt nyereményét. Az eset, hála egy élelmes riporternek, az egyik vezető napilapban is lejött. A tollforgató később szabályos nemzeti ügyet formált a kisemmizett kapitány sztorijából. Ekkora nyomásnak a bíróság sem tudott ellenállni, így az új keresetet alig egy év alatt átfuttatták a jogi útvesztőkön.
Az olasz legfelsőbb bíróság az egykori katonának adott igazat, de már oly formában, hogy a nyereményt az eredeti értékre átszámítva kellett kifizetnie a lottótársaságnak. A testület kérésére egy matematikus szakértő kiszámolta a pontos összeget. Érdekesség, hogy az egykori katona a kapott pénzből egy márványcsiszoló üzemet vásárolt, melyet mind a mai napig leszármazottai birtokolnak.
Lázin Miklós András