3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Franciák vették meg a francia tulajdonosoktól a Tokaj-Hétszőlő Zrt.-t, amely a jövőben a luxusszegmensre és a kivitel felpörgetésére fokuszálna, írja a Napi Gazdaság.

Vélhetően a még a válság előtti becslések szerinti 12-14 millió eurós irányárnál valamivel kisebb összegért cserélt gazdát a Tokajban 49 hektárnyi szőlővel rendelkező Tokaj-Hétszőlő Zrt. többségi tulajdonrésze. A pontos vételárról sem a korábbi francia főrészvényes, a Grand Misellimes de France, sem a hitelállományt is átvállaló új tulajdonos nem nyilatkozik. A Hétszőlő 2000 óta lényegében az anyacég garanciavállalása mellett fölvett hitelekből működött, mivel árbevétele nem fedezte a költségeit. Elsősorban az exporton veszített, a külpiaci értékesítés nem érte el az évi 1500-2000 hektoliteres termelés ötven százalékát sem, miközben a tokaji versenytársak esetében csak egyharmados a belföldi értékesítés aránya.

A birtokot 2007 óta árulta a főrészvényese, tavaly ősszel pedig vevőjelölt is akadt. Ekkor azonban a cégben mindössze kétszázalékos részesedéssel bíró Electricité et Eaux de Madagascar (EEM) jelezte elővételi szándékát. Később ők vonták be Michel Reybier-t, a Domaines Reybier (DR) tulajdonosát az ügyletbe, aki Bordeaux környékén is több érdekeltséggel rendelkezik, egyebek közt a Chateau Cos d'Estournel és a Chateaux Marbuzet tulajdonosa. Végül a DR 60, az EEM 30 százalékos részesedést szerzett a Hétszőlőben, a többi a kisrészvényeseknél maradt. A birtok és a borászat átvétele, az új főrészvényes elképzelései szerinti szüret tervezése jelenleg is zajlik, a jogi procedúra várhatóan év végére lezárul - mondta a Napinak Kovács Tibor birtokigazgató, aki szerint a működés és a borkészítés finomhangolása pár száz millió forintos beruházást igényel.

Kovács a tulajdonosváltást követően is a posztján marad, az üzleti irányítás azonban a Cos d'Estournel (Cos) ügyvezető igazgatója, Jean Guillaume Prats kezében lesz, a borkészítésben pedig a Disznókő korábbi igazgatója, a Cos jelenlegi technikai igazgatója, Dominique Aragoits működik közre. Az ügylet, és az, hogy az elsősorban csúcskategóriás borokkal foglalkozó befektető a Hétszőlőben is lát fantáziát, hosszú távon erősítheti a tokaji borvidék iránti befektetői bizalmat is - véli Kovács.

A tervek szerint két éven belül megdupláznák a kivitelt, a hosszú távú cél pedig az, hogy osztályozáson kívüli, kivételes birtokká alakítsák a Hétszőlőt. Várhatóan az értékesebb, öt-hat puttonyos aszún lesz a hangsúly - ennek Magyarországon egyébként is korlátozottabb a piaca -, amit elsősorban a luxuskategóriában értékesítenének, míg a nemzetközileg kevésbé ismert szamorodnikat és száraz borokat inkább a régióban és belföldön forgalmaznák, írja a Napi Gazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!