3p

Terrorveszély miatt lefújták az idei Dakar-ralit, ami Portugáliából indult volna. A szervezők azt közölték, hogy nem tudják garantálni a versenyzők testi épségét, ezért nem indul el holnap a mezőny. A verseny rendezői azt közölték a helyszínen tartózkodó magyar delegáció képviselőivel, hogy áttekintik a kialakult helyzetet, utána döntenek arról, hogy 2010-ben Magyarországról rajtolhat-e a futam. Mfor.hu háttér.

Megsokasodtak a kérdőjelek (Mfor-montázs)

Az idei Dakar-rali elhalasztása új helyzetet teremt, amit részletekbe menően elemezniük kell a szervezőknek, mondta lapunknak Dr. Róna Iván, a Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgatója, aki a lefújás után az idei start helyszínén, Lisszabonban próbálták népszerűsíteni a magyar fővárost. A vezérigazgató tájékoztatása szerint a helyzet értékelése akár hónapokig is eltarthat, a szervező A.S.O cég vezetői ezután döntenek a további menetrendről, illetve arról, hogy lesz-e magyar start 2010-ben.

Az eddig sem volt egészen biztos, hogy két év múlva tőlünk indul a verseny, a szervező cég és a magyar kormány azonban még decemberben előszerződést kötöttek. Újhelyi István, a területfejlesztési minisztérium államtitkára szerint ezzel a lépéssel szinte biztossá vált a magyarországi start, és egy itthoni gyorsulási szakasz megrendezése. A kormány garanciát is vállalt arra az esetre, hogy amennyiben végleges szerződés születik, az állam vállalja a rendezéssel járó költségeket.

Tegnap Újhelyi István ugyanakkor jelezte azt is, hogy száz százalékosan biztosat csak akkor lehet mondani, ha a szerződést végleg aláírják, amit az államtitkár márciusra valószínűsített.

A mostani halasztás most egy újabb bizonytalansági tényezőt jelent: a verseny megszervezése ugyanis igen jót tesz egy-egy ország illetve régió turisztikai piacának, és az állami bevételeket is növeli, ezért sok város még a magyarországi előszerződés után is folytatta lobbitevékenységét. Dr. Rónai Iván azt közölte az Mfor.hu-val, hogy ha a szervezők úgy döntenek, hogy a halasztás ellenére nem vizsgálják felül terveiket, a Magyar Turizmus Zrt. továbbra is mindent megtesz a verseny lebonyolításának érdekében.

Az államnak egyébként 550 millió forintba (2,2 millió euró) kerül a licencdíj megszerzése, ehhez kapcsolódóan pedig mintegy 3-400 millió forintos szervezési költséggel járhat a rendezvény. Korábbi számítások alapján a rendezvény itthon 4,6 milliárd forintos pótlólagos keresletet is generálhat. A nagy nyertesek a budapesti és a Balaton környéki szállodák lehetnének, hiszen a versenyzők a Hősök teréről a Balaton-partra hajtanak, ahol Veszprém mellett, egy zárt katonai területen rendezik meg a verseny egyetlen magyarországi gyorsulási szakaszát.

A Világgazdaság korábban arról számolt be, hogy a 2006-os versenyen, Lisszabonban például 132 ezer pótlólagos szállodai vendégéjszakát tulajdonítottak a Dakar-rajtnak. Újhelyi István ugyanakkor az Mfor.hu kérdésére tegnap azt válaszolta: a profit pontos nagyságát még nem lehet megmondani, hiszen a Dakar-rali történetében ez lenne az első eset, hogy ennyire Keletre jönne a verseny.

"Nem tudjuk megjósolni, hogy a nyugat-európai törzsközönség java eljön-e a verseny kedvéért Budapestre, mint ahogy azt sem, hogy a mi régiónkból hány embert vonz majd a budapesti rajt. Annyit mondhatok előre, hogy a makrogazdasági hatások - csak a versenyző csapatok ellátása miatt is - minden bizonnyal pozitívak lesznek. A világ televíziói pedig kiemelten kezelik az egyik legnézettebb sporteseményt, így a magyarországi turizmus számára is hasznos lehet az esemény" - mondta Újhelyi István.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!