Közép-Kelet-Európában legelterjedtebb a felfogás, hogy a kisgyermekes anyák ne dolgozzanak. Amíg földrészünkön a megkérdezettek átlagosan 30 százaléka gondolkozik így, addig a magyarok 61 százaléka, sőt, ezzel a mutatóval világelsők vagyunk. A globális sorrendben is régiónk többi országa következik: Csehország 48, Lengyelország 44, a Baltikumban 42 százalékos aránnyal. A másik véglet: a négy skandináv országban 79-88 százalék szerint nyugodtan dolgozhatnak a családanyák.
Nálunk még fontos a házasság
A Nielsen felméréséből kiderült, hogy három magyar megkérdezett felnőtt közül ketten egyik életcéljuknak tekintik a házasságot, és ezzel a legnagyobb mértékben haladjuk meg a 46 százalékos európai átlagot. Amíg a magyarok 64 százalékának gondolkodik így, addig a lengyelek 60, a finnek 57, az olaszok és a norvégok 55-55, a németek 52 és a csehek 51 százaléka mondja ugyanezt. A másik oldalon a görögök csupán 26, spanyolok 34, belgák 37, franciák és dánok 39-39, osztrákok 40 százaléka sorolja a házasságot életcéljai közé.
Amíg Európában meglehetősen elterjedt az a felfogás, hogy a stabil, hosszú távú párkapcsolat egyenértékű egy házassággal, addig ez a legkevésbé jellemző Magyarországon. Földrészünkön a megkérdezettek 77 százaléka számára szinte mindegy, hogy párkapcsolatuk kerete házasság-e, nálunk viszont kiugróan kevesen gondolkodnak így, mindössze 51 százalék.
Gyermekvállalásban nem vagyunk az elsők között
Gyereket esküvő után a többség minden országban akar - Magyarországon is: a válaszadók 81 százaléka. Gyerekvállalási szándékban egyébként a görögök, a baltiak, a lengyelek, a norvégok, a törökök, az olaszok és a franciák állnak az élen 86-94 százalék közötti arányokkal, a magyarok kissé elmaradnak 81 százalékkal.