2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Mediterrán, még inkább forró égövi munkahelyeken még ma is szokásos, hogy a forró, déli órákban elcsendesedik a város, bezárnak az üzletek, s néhány órás sziesztát tartanak az emberek. Friss egészségügyi kutatások feltárták a napközbeni pihenő egészségügyi hasznát. Franciaországban jelenleg egy kormányzati program keretében vizsgálják a munkahelyi szieszta jelentőségét.

[ajanlo=1216][igazitas=right/]Sokan vágyódnak hiába arra, hogy a munkahelyen bekapott gyors ebéd után pihenhessenek, sziesztázhassanak egy kicsit. E mediterrán szokásnak nem mindenütt kedveznek a mai foglalkoztatási szokások. Franciaországban azonban van esély erre az egészséges munkaközi szünetre. Xavier Bertrand francia egészségügyi miniszter ugyanis január végén bejelentette, hogy az alvási szokások kapcsán egy kormányzati programot indítanak, s ennek keretében külön megvizsgálják a munkahelyi szieszta hasznosságát.

Bebizonyosodott ugyanis, hogy a rendszeres délutáni sziesztának kedvező élettani hatásai vannak. Az Archives of Internal Medicine című orvosi szaklapban közölt tanulmány szerint az ebéd utáni pihenés jelentősen csökkenti a szívkoszorúér-megbetegedések miatti halálesetek kockázatát, főleg a férfiaknál.

A stresszes emberek kevesebbet mozognak

Dimitriosz Trichopulosz és kutatótársai több mint hat éven át majdnem 24 ezer görög ember kórtörténetét követték nyomon. A kutatók az évek során számos információt jegyeztek fel mindegyiküknél (testmozgás, sziesztázás gyakorisága, hossza, étkezési szokásaik, esetleges betegségek). Amikor ezeket az adatokat összegezték, azt tapasztalták, hogy azoknak a személyeknek, akik hetente legalább háromszor félórás, vagy annál hosszabb sziesztát tartanak, háromszorta kisebb az esélye arra, hogy szívrohamban haljanak meg. Ez a hatás különösen a dolgozó férfiaknál igaz.

A kutatók szerint a szieszta csökkenti a munkához köthető stresszt - márpedig ez utóbbi a szívroham egyik legfőbb előidézője. Ráadásul a stresszes emberek a tanulmány adatai szerint kevesebbet mozognak, s többet esznek, illetve dohányoznak, mint a többiek, amivel szintén rontják egészségi állapotukat.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!