Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) húsz másik nemzetközi egészségügyi szervezettel karöltve létrehozott egy bizottságot, amely a hamis gyógyszerek felkutatásával, illetve az azokkal szembeni fellépés lehetőségeivel foglalkozik. Ez az IMPACT névre keresztelt szervezet hozta nemrég nyilvánosságra kutatásuk megdöbbentő eredményét, miszerint az interneten árult gyógyszerek fele hamisítvány, és gyógyulás helyett a kórokozók ellenállóbbá tételéhez, rosszabb egészségi állapothoz és legvégső esetben a beteg halálához is vezethetnek.
Az IMPACT célja nemcsak a figyelemfelhívás, hanem az is, hogy szigorúbb törvényi szabályozásokat vezessenek be a hamis gyógyszerek gyártói és forgalmazói ellen, ugyanis a világ legtöbb országában nem számít súlyosabb bűnnek gyógyszert hamisítani, mint olyan árucikkeket, mint a ruha vagy az óra. Különösen igaz ez néhány fejlett ipari országra, ahol a például hamis védjeggyel ellátott pólók gyártásáért szigorúbb büntetés jár, mint az emberek egészségét veszélyeztető hamis gyógykészítmények előállításáért vagy forgalmazásáért.
A bizottság adatai szerint a hamis gyógyszerekre világszerte több tízmilliárd dollárt költenek az emberek évente, és vannak olyan országok, amelyekben a hamisított készítmények aránya elérheti akár a 30 százalékot is.