5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hiába magasabb a férfiak átlagkeresete a női dolgozóknál a magyarországi munkahelyeken, elsősorban inkább a gyengébb nem képviselőit küldenék el egy esetleges leépítéskor a cégek, hiszen még mindig azt gondolják, hogy a női foglalkoztatás jelentősen többe kerül nekik. Pedig az ENSZ munkaügyi szervezete, az ILO kimutatta: mindössze egy százalékkal lehet több a költségük, ha hölgyet alkalmaznak. Az mfor.hu a Humán Rent sajtótájékoztatóján járt.

A férfiak nem szeretnék főnöknek  (Mfor-montázs)

A válság hatására felerősödhet a diszkrimináció a hazai munkahelyeken, hiszen a leépítésekkor könnyen előfordulhat, hogy nem a képességek alapján döntenek arról a cégek, kit küldjenek el. Nehéz gazdasági helyzetben ugyanis a vállalatok vezetői azt tartják a legfontosabbnak, hogy költségeket csökkentsenek, és a hazai társaságok még mindig úgy gondolják, hogy a nők foglalkoztatása jelentősen többe kerül – mondta friss kutatási adatokra támaszkodva Oláh László, a Humán Rent munkaügyi tanácsadó cég szakmai vezetője sajtótájékoztatón kedden.

Hozzátette: a magyarországi vállalatok vezetői szerint 10-15 százalékkal többe kerül egy hölgy alkalmazása, mint egy férfié. Ezzel szemben az ENSZ munkaügyi szervezetének, az ILO-nak az egyik kutatása kiderítette, hogy a közhiedelemmel szemben a vállalatok nem járnak rosszul nők alkalmazása esetén: átlagosan – a fentiekkel együtt is – csak mintegy egy százalékkal drágább a cégeknek a nők alkalmazása.

Hiába magasabb tehát a férfiak átlagfizetése, elsősorban nem őket fogják elküldeni egy esetleges leépítéskor, hiszen a vezetők úgy gondolják, egy hölgy elküldésével több költséget takaríthatnak meg. Más kérdés, hogy a bérek miatt a hazai családok nyolcvan százaléka rosszul járna, ha az anya veszítené el munkáját – véli Oláh László.

Sokasodott a közvetett diszkrimináció

Ráadásul az esélyegyenlőség terén hazánkban elsősorban a látszat szintjén történtek változások az elmúlt években: a nyílt diszkrimináció jelentősen visszaszorult, közvetetten viszont jelentős számban éri hátrány a szebbik nem képviselőit – közölte az mfor.hu kérdésére Vida-Vranesics Szabolcs, a Humán Rent nyugat-magyarországi régióvezetője.

A Tárki és a Humán Rent Európa Csoport frissen nyilvánosságra hozott közös, reprezentatív kutatásából kiderült, hogy a magyar társadalom még mindig erős előítéletekkel viseltetik a dolgozó és különösen a vezető munkakört betöltő nőkkel kapcsolatban. A megkérdezettek nemtől függetlenül fontosnak tartják egy nő karrierjére nézve megjelenését. A válaszadók között többségben (63 százalék) vannak, akik szerint a nők karrierjében megjelenésüknek nagy vagy kizárólagos szerepe van. Mindössze 14 százalékuk gondolja, hogy ez csak kis vagy semekkora szerepet sem játszik.

A megkérdezettek több mint fele szerint nőként ráadásul nehezebb vezető szerepbe kerülni, mint férfiként. A válaszadók mindössze húsz százaléka tartja úgy, hogy ez inkább vagy egyáltalán nem igaz, és 22 százalék azok aránya, akik úgy vélik, az állítás igaz is, meg nem is.

Jelentős a különbség a probléma megítélésében a férfiak és a nők között. Előbbiek 46, utóbbiak 61 százaléka ért egyet azzal, hogy a nőket hátrányosan megkülönböztetik a munka világában. Vagyis a probléma létét nem ismeri el a férfiak negyede.

Sok férfit zavarna egy női főnök

Kedvezőtlen előítéletekről tanúskodik a nők főnöki szerepkörével kapcsolatos idegenkedés is. Arra a kérdésre, mennyire zavarná, ha munkahelyén egy női főnöktől kapna utasításokat, a válaszadók 76 százaléka választotta az "egyáltalán nem" kategóriát, és mindössze 23 százalékot érintene rosszul egy ilyen szituáció.

Ugyanakkor igen nagy a különbség a megkérdezettek neme szerint. A férfiak szignifikánsan nagyobb arányban – tízből négyen – felelték azt, hogy zavarná őket egy ilyen helyzet, mint a nők; utóbbiak kilenctizede számára egy női főnök egyáltalán nem jelentene gondot.

A kutatás két szempontból is vizsgálta az anyaság és a családalapítás, illetve a munkaerő-piaci érvényesülés összeegyeztethetőségének problémáját. Arra a kérdésre, hogy a gyermekvállalás után munkába visszatérő nők jobb vagy rosszabb munkaerőnek számítanak, mint gyermekvállalás előtt, a válaszadók 62 százaléka felelte azt, hogy rosszabbnak, és csak hét százalékuk szerint válnak jobbá. A megkérdezettek 26 százaléka szerint nincs változás.

A női munkavállalás és az anyaság közötti kapcsolat feszültségeit az is jelzi, hogy a megkérdezettek többsége szerint a kettő csak nagy áldozatokkal vagy egyáltalán nem egyeztethető össze egy nő életében. A megkérdezettek 51 százaléka van azon a véleményen, hogy jelentős áldozatot kell hozni valamelyik területen. 34 százalék úgy véli, hogy a két feladat teljesen vagy kisebb áldozatok árán összeegyeztethető, 12 százalékuk szerint pedig egyáltalán nem lehet mind a kettő szerepnek eleget tenni.

Nem érdekli a bérkülönbség a férfiakat

Érdekes eredményt mutatnak az arra a kérdésre adott válaszok, miszerint mennyire tartják súlyos problémának a férfiak és a nők a nemek közötti bérkülönbség kérdését. Míg a szebbik nemhez tartozók 57 százaléka gondolja ezt nagyon fontosnak, a férfiaknál ugyanez az arány 35 százalék. "Kíváncsi lennék, hogyha fizetést cserélnének a nőkkel, mennyivel lennének érdeklődőbbek a férfiak" – jegyezte meg Oláh László.

Kovács Zita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!