A vámügyintézők közül sokan bizonytalannak érzik a jövőjüket. "A közösségen kívüli országokkal fennálló ügyletek tevékenységünknek mindössze 40 százalékát teszik ki. Ez azt jelenti, hogy január elsejétől elveszítjük ügyfeleink három ötödét. Egyik munkatársunkat sem akarjuk az utcára tenni, ezért megpróbáljuk színesíteni a szakmai palettánkat. Gondolok itt például az EU-n belüli kereskedelmi relációkban az ÁFA-bevallásokra, noha az ezzel foglalkozó jogszabályi háttér még hiányzik" - nyilatkozta az egyik bukaresti vámügynökség vezetője.
Szerencsésebb helyzetben vannak a komplex szolgáltatásokat nyújtó társaságok, amelyek a munkatársaik egy részét át tudjuk csoportosítani más területekre. Ilyen a nemzetközi szállítmányozással foglalkozó Delamode Romania Kft. is, amelynek vámügyintézési vezetje ugyanakkor megerősíti, hogy a kizárólagosan vámügyintézésre szakosodott kisebb vállalkozások nagyon nagy problémákkal fognak szembesülni.
Más területek is meg fogják érezni a csatlakozás esetleges negatív következményeit. Nádlac község polgármestere, Vasile Ciceac is hangot ad ebbéli véleményének: "Három hónappal ezelőttig minden, Romániába belépő gépkocsit kötelező módon fertőtlenítettek, természetesen díj ellenében. Ebből a pénzből Arad megye, illetve Nádlac község is részesedett. Ennek mostanra vége" - sajnálkozik a Capitalnak nyilatkozva az előljáró. Hasonlóképpen negatív jövőképet festenek a határmenti étkezők tulajdonosa, akik szerint ha kevesebbet kell várakozni a határon, akkor kevesebben fognak náluk étkezni.
Az idei év első kilenc hónapjának statisztikája szerint Románia külkereskedelmének közel 65 százaléka az EU tagállamaival bonyolódott, és elérte a 47,8 milliárd eurót. Ebből az export 19,1 milliárddal, az import 28,7 milliárddal részesedett.