Napi négy és fél órát töltöttek a magyarok a televízió előtt 2010 áprilisában, miközben a 15 évesnél idősebbek csaknem 70 százaléka semmilyen említésre méltó sporttevékenységet nem végzett, sokan pedig a napi időbeosztásukat is a műsorokhoz igazították - áll az Invitel Zrt. közleményében.
Az elemző cégek adatai azt mutatják, hogy mi magyarok túl sokat tévézünk és ez a mozgás, a család, a barátok, végső soron az egészség rovására is megy. Noha a fiatalabb generáció körében csökken a televíziózásra fordított idő, még a 18-29 évesek is napi 3 óránál többet töltenek a képernyő előtt.
A digitális adás, a rendkívül gyorsan fejlődő IPTV technológia azonban lehetővé teszi, hogy tudatosabban nézhessünk tévét. Az új technológiákkal a gyermekeket is jobban védhetjük a számukra káros tartalmaktól különböző letiltó funkciók segítségével, állítja az Invitel.
A kutatások azt mutatják, hogy a különböző számlák kiegyenlítésekor a magyarok elsőként az internet és az életbiztosítás számláinak befizetését hajlandók elhalasztani, a televíziózásról viszonylag nehezen mondanak le.
A Nemzeti Hírközlési Hatóság becslései szerint a 3,8 millió magyarországi háztartásból hárommillióban van valamilyen előfizetéses televíziós szolgáltatás. A fennmaradó 800 ezer háztartásban a tető- vagy szobaantennával fogható műsorokat vagy ingyenesen elérhető műholdas adásokat néznek.
A háztartások 54 százalékában egy televízió van, 36 százalékában kettő, és csaknem minden tizedik háztartásban működik három vagy annál több készülék. Ez 6,3 millió televíziót jelent; az átlag háztartásonként 1,6 készülék. Ez év áprilisában 1,225 millió háztartásnak volt digitális televíziós előfizetése.
MTI